Вислухати перемовників чи одразу "відшити"? Як Україні реагувати на вигідні Росії мирні ініціативи

Читать на русском
Автор
Новина оновлена 30 жовтня 2024, 12:09

Навіть якщо морально важко, Україна повинна це зробити, каже експерт

Україна не повинна відмовлятися від розгляду мирних ініціатив, які звучать боку представників Китаю, Індії, Бразилії та Південної Африки. А з допомогою "човникової дипломатії" намагатися донести до них свою позицію і переконати у правильності саме нашої Формули миру.

Про це в ефірі YouTube-каналу Telegraf UA розповів політолог, завідувач кафедри міжнародних відносин Національного університету "Києво-Могилянська академія" та директор Школа політичної аналітики НаУКМА Максим Яковлєв.

На його думку, якщо президент ПАР Сіріл Рамафоса показує Україні свій мирний план з 10 пунктів, то нам не слід доводити, що ми — не слон чи жираф, а треба дякувати і з вигодою для себе використати його візит.

Як приклад Максим Яковлєв навів аргументацію Києва, висловлену на переговорах із Індонезією, про вступ України в НАТО, проти якого виступає Росія.

— Росія вторглася [в Україну], вона — однозначно агресор. І причому тут розширення НАТО, якщо Фінляндія і Швеція вступили в Альянс. А від Гельсінкі до Санкт-Петербурга куди ближче, аніж від Києва, — нагадує очевидні речі політолог.

І хоча очолюваний Китаєм "клуб друзів миру" висловлює вигідні Росії наративи, нам слід вислухати, що пропонують Україні, каже політичний експерт.

— Є ініціатива зібрати друзів миру, які виступають за перемовини, за дипломатичне вирішення питання — західних партнерів і представників Глобального Півдня. Показати, що ми готові вислухати, що ми готові дослухатися до, можливо, цікавих пропозицій. Це дипломатичною мовою означає: ми засвідчуємо свою повагу, показуємо, що теж докладаємо дипломатичні зусилля. Це треба робити, навіть якщо морально важко. Це треба робити, щоб показати — ми договороздатні і готові слухати.

А одразу "відшивати" тих, хто приїжджає з якимись пропозиціями — погана ідея, вона не спрацьовує. Бо є люди, які хочуть допомогти, але не розуміють, як щодо нас можуть бути корисними. Ми не хочемо їх образити, щоб не рвати стосунки, тому все одно вимушені це вислухати. Я не бачу великої біди в тому, щоб послухати і показати, що ми дипломатичні, — резюмував Максим Яковлєв.

"Телеграф" писав, що керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що глава української держави Зеленський може інтегрувати китайсько-бразильський мирний план в нашу Формулу миру.