Суперподаток у 50% для банків. Економіст розповів, як це позначиться на українцях

Читать на русском
Автор
Новина оновлена 12 листопада 2024, 13:58

На думку Віталія Шапрана, повторне збільшення вдарить по довірі платників податків до держави

Повторне збільшення податку на прибуток банків до 50% буде ударом по довірі платників податків до держави. Адже "суперподаток" можна ввести лише один раз в екстраординарних обставинах. Про це у коментарі "Телеграфу" зазначив колишній член Ради Нацбанку України Віталій Шапран.

Повну версію статті про надприбутки (windfall profits — прибутки, принесені вітром) та суперподатки читайте у статті "Удар по національній безпеці? Що не так з новим податком для банків і як він відгукнеться українцям".

"Питання повторного збільшення податку на прибуток з банків до 50% — насправді це удар по довірі платників податків до держави, а значить і удар по національній безпеці України. МВФ правильно каже що "windfall tax" (оподаткування так званих "принесених вітром прибутків", що надходять на тлі глобальних криз, — Ред.) вводиться тільки один раз у екстраординарних обставинах. Повторне введення призведе до того що платники почнуть діяти", — заявив Шапран.

Банки, яких вдруге примушують заплатити суперподаток, почнуть закладати в свої тарифи підвищенні податкові апетити держави. Ситуативно зросте різниця між ставками по кредитам та депозитам населенню, може відбутись зростання комісійних тарифів банків.

"Тож вимагати одночасно від банків дешевих кредитів і підвищувати їм податки – це безглуздя. Крім того, я нагадаю, що частково винуватцем цієї ситуації є сам НБУ, висока ставка якого у 2022-2023 рр. призвела до високих доходів банків у 2023-2024 рр. Якби НБУ прислухався в т.ч. до моїх публічних закликів проводити більш м’яку монетарну політику, то в балансуючому "windfall tax" ні у 2023 р., ні у 2024 р. не було б необхідності. За помилку НБУ наше суспільство заплатить двічі: у формі зниження темпів відновлення економіки у 2023-2024 рр., та податкових надходжень від такого відновлення, і вкрай слабке зростання кредитування, а тепер як "бонус" ми ще отримуємо проблему з демотивацією банкірів, за що точно заплатить населення та бізнес", — зазначає Шапран.

Нагадаємо, в Україні знову істотно підвищується податок на прибуток банків — до 50% з 25 % у 2024 році. Закон був прийнятий Верховною Радою 10 жовтня, проте наразі ще не підписаний президентом.

Минулого року банкам уже підвищували податок на прибуток із 18% до 50% (теж заднім числом). На 2024 податок спочатку встановили на рівні 25%.