Відмова від мобілізації і умовний вирок. Чи допоможе "схема" ухилянту

Читать на русском
Автор

Українське законодавство дає ухилянту із судимістю невеликий вибір

Відмова від мобілізації та суд із винесенням вироку не дають військовозобов’язаному українцю можливості ухилитися від служби в армії. Як виявилося, закон не звільняє таких громадян від виконання конституційного обв’язку.

Для тих, хто покладався на "схему": відмовитися від мобілізації, отримати умовний вирок і гуляти (бо ж засуджених мобілізують тільки з власного бажання), є погані новини.

Більше про це читайте на сайті "Телеграф" у публікації: "Лотерея" для ухилянтів: як суди карають втікачів від мобілізації і чому призвати можуть навіть засудженого".

По-перше, саме умовно засудженого все ж можна мобілізувати і проти його волі. В законі "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" нема прямої заборони на призов такої категорії рекрутів, а наказ Міноборони №337 допускає "мобілізацію засуджених, звільнених від відбування покарання з випробуванням".

— Заборони на це нема, — підтверджує в коментарі "Телеграфу" юрист Олександр Золотухін. — Але ж з іншого боку, людина відбуває покарання і, по суті, не належить сама собі, а перебуває в розпорядженні центру пробації. В іншому випадку, можна вважати, що засуджений не відбув строк, призначений на розгляд суду.

— Мобілізація неможлива лише для осіб, які відбувають покарання за тяжкі злочини (понад 10 років). А всі інші підлягають мобілізації. Всі ті, що мають строк до 10 років, та ще й умовно — підлягають мобілізації, — додає "Телеграфу" адвокатка юридичної компанії "Riyako & Partners" Катерина Аніщенко.

Таким чином, вибір для ухилянтів невеликий: або мобілізація без судимості, або ж все одно мобілізація, але з судимістю в біографії.

По-друге, далеко не всі суди виносять такі "легкі" вироки по 336 статті і відпускають ухилянтів на умовний строк.

Нагадаємо, "Телеграф" писав, що в Україні з квітня по серпень 2024 року було відраховано понад 23 тисячі ухилянтів. Це чоловіки віком 30 і більше років, які прогулювали заняття, не складали сесії тощо.