Юрист пояснив, що передбачено законодавством
В умовах воєнного стану всі чоловіки в Україні віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-облікові документи. Представники територіальних центрів комплектування та правоохоронні органи мають право перевіряти ці документи у громадських місцях, тому важливо стежити за їхньою актуальністю.
Українців цікавить, чи дійсні ще радянські військові квитки. На це питання відповів адвокат Юрій Айвазян на порталі "Юристи.UA".
За словами юриста, військово-облікові документи видані за часів СРСР є дійсними станом на сьогодні.
Також адвокат процитував постанову Кабінету міністрів України №560, де говориться наступне: "Військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", є чинним та не потребує обов’язкової заміни у разі (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа".
Тобто, за постановою Кабінету Міністрів України, старі військово-облікові документи залишаються дійсними до моменту видачі нових.
Зазначимо, що наразі в Україні вводяться нові зразки військових документів, які поступово замінюють старі. У яких випадках потрібно оновити військові документи:
- після взяття на військовий облік;
- якщо призовник не отримував військово-обліковий документ до 18 травня 2024 року;
- у разі зміни категорії військової служби;
- при відсутності місця для внесення змін у старий документ;
- якщо дані в документі не відповідають державному реєстру;
- у випадку втрати або пошкодження документа;
- якщо є бажання замінити старий документ на новий.
Також є можливість отримання електронного військово-облікового документа через застосунок "Резерв+". Після оновлення даних цей документ автоматично стає доступним у цифровому форматі, який має таку ж юридичну силу, як і паперовий.
Нагадуємо, що військово-облікові документи існують у двох формах — паперовій та електронній, і обидва мають однакову юридичну силу. Якщо паперовий ВОД можна отримати лише особисто в ТЦК та СП, то електронний документ можна оформити дистанційно.
Паперовими ВОД є:
- військовий квиток, виданий до 18 травня 2024 року;
- тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, видане до 18 травня 2024 року;
- посвідчення про приписку до призовної дільниці (для чоловіків до 25 років);
- документ за формою, затвердженою Постановою КМУ №559.
Електронний ВОД містить QR-код і може бути отриманий через:
- Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- додаток "Резерв+";
- портал "Дія" (за посиланням, а не через сам додаток).
Раніше "Телеграф" писав, що робити, якщо дані у "Резерв+" та військовому квитку не збігаються. Електронний має таку ж юридичну силу, як і звичайний паперовий.