Дзвонити чи телефонувати: Авраменко пояснив, як правильно говорити українською
- Автор
- Дата публікації
- Автор
Відомий український мовознавець Олександр Авраменко розвіяв поширені сумніви щодо вживання слів "телефонувати" та "дзвонити"
У сучасній українській мові через історичний вплив російської часто виникають суперечки щодо правильного вживання певних слів та виразів. Одне з найпоширеніших питань – яке слово коректніше використовувати: "телефонувати" чи "дзвонити"?
Відомий український мовознавець Олександр Авраменко дав чітке роз'яснення цього питання в ефірі телеканалу "1+1". "Телеграф" ділиться з вами.
За словами експерта, правильним варіантом є використання слова "телефонувати". Наприклад, коректно казати: "Я телефоную другу". Для позначення завершеної дії (що відповідає на питання "що зробити?") варто вживати слово "потелефонувати". У розмовному мовленні допустимим є також варіант "зателефонувати".
Щодо слова "дзвонити", Авраменко зазначає, що хоча воно і є частиною української лексики, його первинне значення пов'язане зі створенням звуків за допомогою дзвону. "Отже, краще друзям не дзвонити, а телефонувати", – підсумовує мовознавець.
Правильні варіанти вживання:
- Телефонуйте нам негайно!
- Потелефонуй подрузі.
- Нам перетелефонували з магазину.
Не рекомендовані варіанти:
- Дзвоніть нам негайно!
- Подзвони подрузі.
- Нам передзвонили з магазину.
Такі мовні нюанси є важливими для збереження чистоти української мови та подолання наслідків тривалої русифікації. Правильне використання слів допомагає відновити автентичність української мови та позбутися невластивих їй конструкцій.
Раніше "Телеграф" розповідав, як сказати українською "мало ли" та інші схожі вислови. Тут прямий переклад не допоможе.