Зберіг тисячі людських сердець: як виглядає могила видатного кардіохірурга Миколи Амосова
- Автор
- Дата публікації
- Автор
Лікар суттєво розвинув кардіохірургію в Україні та колишніх країнах СРСР
У четвер, 12 грудня, згадують видатного лікаря, директора Інституту серцево-судинної хірургії, доктора медичних наук Миколу Амасову. Сьогодні вшановують 22-гі роковини з дня його смерті. Чоловіка не стало у віці 88 років.
"Телеграф" розповість про діяльність знаного українського хірурга, а також покаже, де його поховали.
Що відомо про Миколу Амосова
Чоловік народився в Ольхово, що в Росії у 1914 році. Навчався в Архангельському медичному інституті та Всесоюзному заочному індустріальному інституті. Певний час працював у комісії з мобілізації та польовому шпиталі під час Другої світової війни.
У 1952 році Амосов переїхав до Києва, де й почав посилено займатися кардіохірургією. В Україні він першим почав лікувати проблеми з серцем хірургічно, а також став керувати першою в країні кафедрою грудної хірургії. З неї потім виокремили кафедра анестезіології.
Амосов одним із перших у Радянському Союзі почав використовувати метод штучного кровообігу. Також саме він почав уперше в СРСР протезувати мітральний клапан серця, а потім і використовувати антитромботичні протези серцевих клапанів.
Лікар активно вивчав та застосовував різні хірургічні методи лікування пороків серця, а також випробовував апарати штучного кровообігу. Керував відділом біологічної кібернетики Інституту кібернетики НАН України. Також учений досліджував штучний інтелект і створив разом із колегами перші у світі автономні роботи, якими керує нейромережа.
Саме Амосов створив Київський науково-дослідний інститут серцевої хірургії. Науковий заклад підготував 40 докторів і понад 150 кандидатів наук, які побудували успішну кар'єру в медицині. Щороку в інституті проводять майже 3 тисячі операцій на серці, зокрема й зі штучним кровообігом.
Також науковець вивчав біокібернетику та видав кілька книг: "Роздуми про здоров’я" "Думки та серце", "Записки з майбутнього". Медика нагороджували Державною премією УРСР в галузі науки і техніки, премією України в галузі науки і техніки. Має звання академіка Національної академії наук України та почесного громадянина Києва. На честь видатного хірурга навіть назвали малу планету №2948.
Могила Миколи Амосова
Микола Амосов помер у 2022 році від інфаркту міокарда. З видатним хірургом прощалися у великому залі Національної академії наук України в Києві. Провести науковця в останню путь прийшли чимало політиків, науковців, громадських діячів, колег і пацієнтів. Зокрема, на похороні були Леонід Кучма, Віктор Янукович, Євген Марчук, Володимир Литвин. Цікаво, що тоді свої співчуття передав президент країни-агресорки Володимир Путін.
Миколу Амосова поховали на Байковому кладовищі у столиці, неподалік могили знаного тренера "Динамо" Валерія Лобановського. Кардіохірургу встановили високий пам'ятник, який відтворює нібито вчений себе обіймає. А позаду нього розмістили величезну кулю, на якій можна зобразили ритм серця. Щоб вшанувати кардіохурірга, на могилу Амосова періодично приносять квіти та лампадки.
Раніше "Телеграф" розповідав про те, який вигляд зараз мають місця, де знімали фільм "Королева бензоколонки". Популярну стрічку часів Радянського Союзу створювали саме в Україні.