Раз на рік чи п’ять? Юристка пояснила, як часто українці мають проходити ВЛК

Читать на русском
Автор

Медогляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівництва ТЦК

Під час дії воєнного часу довідка військово-лікарської комісії (ВЛК) про стан здоров’я військовозобов’язаного українця є дійсною лише рік, однак це геть не означає, що громадянин з власної ініціативи має відвідувати терцентр комплектування та соцпідтримки.

Про це в коментарі "Телеграфу" розповіла Наталія Опольська — доктор юридичних наук, керівниця "Адвокатського бюро Наталі Опольської". Вона допомогла розібратися в нюансах вітчизняного законодавства.

Більше читайте на публікації на сайті "Телеграф": "Обовʼязкова ВЛК до 5 лютого: кому, коли та як її проходити? Юристка відповіла на всі запитання".

Юристка пояснила, що, відповідно до п.3.1. наказу Міноборони №402 від 14.08.2008, медогляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК.

— Контроль за направленням та проходженням військовозобов’язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП. П. 3.2 передбачає, що повторний медичний огляд військовозобов’язаних проводиться один раз на 5 років, — каже адвокатка.

Однак вона звертає увагу, що п. 69 постанови КМУ №560 від 16.05.2024 передбачає, що у разі проходження резервістами та військовозобов’язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік. Тобто, в процесі мобілізації та в період дії воєнного стану, довідка ВЛК вважається чинною протягом одного року.

— Аналізуючи ці норми, можна дійти висновку, що медичний статус військовозобов’язаного, який визначається довідкою ВЛК про придатність до військової служби є дійсним протягом одного року. Однак обов’язок проходити ВЛК кореспондується з обов’язком ТЦК та СП направити особу на проходження ВЛК і без відомостей про направлення такої особи на ВЛК притягнути до адміністративної відповідальності військовозобов’язаного за неактуальні дані ВЛК не видається можливим, — робить висновок Наталія Опольська.

Вона наголосила: якщо особа востаннє проходила ВЛК два роки тому і відмовилась від направлення або ж не з’явилась відповідно до його вимог, це є порушенням мобілізаційного законодавства. За такі дії передбачений штраф від 17 000 грн.

— ТЦК мають право направляти на ВЛК не частіше разу на рік в умовах воєнного стану, — підсумувала керівниця адвокатського бюро.

Раніше юристка пояснила "Телеграфу", коли обмежено придатний до служби може проігнорувати ВЛК.