Як діяти, якщо вас намагаються примусово доставити до ТЦК
- Автор
- Дата публікації
- Автор
Доставка до військкомату без участі правоохоронців є неправомірною
Представники ТЦК та СП не мають права затримувати військовозобов’язаних громадян. Доставити до військкомату можуть лише співробітники поліції, коли є законні підстави.
"Телеграф" розповідає, що робити, якщо вас намагаються затримати. Законне затримання можливе лише в тому разі, якщо в базах даних "Оберіг" чи "Резерв+" є відповідні записи про порушення військового обліку або оголошення в розшук.
Наприклад, підставою для затримання може стати невчасне оновлення даних або неявка до військкомату за викликом.
Адвокатка юридичної компанії "Актум" Оксана Доготер пояснює, під час затримання поліція зобов'язана скласти протокол, у якому фіксуються всі деталі інциденту — хто, коли і де затримали особу, куди її доставили, та хто прийняв її в ТЦК. Відсутність такого протоколу свідчить про те, що офіційного затримання не було, і громадянин начебто самостійно прийшов у ТЦК.
"Саме поліціянти складають протокол затримання. Але в більшості випадків люди самостійно їдуть з представниками ТЦК. Вже в приміщенні ТЦК їх відправляють на процедуру ВЛК та мобілізують", — каже Доготер.
У разі затримання людина має право вимагати складання протоколу і користуватися послугами адвоката — державного або приватного.
Юридичне бюро "Дубок та партнери" підтверджує, що тільки поліцейські мають право на затримання через порушення правил військового обліку. Без присутності поліції будь-яке примусове доставлення до ТЦК є незаконним.
Адвокати також наголошують, ніхто не має права забирати мобільний телефон під час затримання, адже він є власністю людини. Залишаючи людину без зв’язку, працівники ТЦК позбавляють її права на захист.
Нагадуємо, що під час воєнного стану громадяни мають носити з собою документи. Зокрема, чоловіки повинні мати військово-обліковий документ.
Відсутність або відмова пред’явити військово-обліковий документ під час перевірки є адміністративним порушенням.
Розмір штрафу передбачений частиною 2 статті 210-1 Кодексу про адмінправопорушення. Порушення правил військового обліку або мобілізації карається штрафом від 17 до 25,5 тисячі гривень.
Раніше "Телеграф" писав, чому повістки видають у громадських місцях. У ТЦК пояснили, що вручення повісток у таких місцях відбувається переважно тоді, коли під час перевірки документів виявляються порушення військового обліку.