НС чи шило в зад Путіну? Як ситуація зі світлом у Молдові вплине на Україну (оновлено)
- Автор
- Дата публікації
- Автор
Свою думку висловили два фахівці
У вівторок, 14 січня, в Республіці Молдова оголошено надзвичайну ситуацію з постачанням електроенергії. Рішення було прийняте у зв'язку з тим, що Energocom не зміг зарезервувати енергетичні потужності через обмеження потужності міжсистемного зв'язку з Румунією.
"Телеграф" дізнавався в експертів, чи вплине це на енергетичну ситуацію в Україні.
Що сталося?
"На 14 січня на правому березі Дністра заплановано споживання електроенергії, аналогічне 13 січня, але через обмеження потужності міжсистемного зв'язку з Румунією (накопиченою на ринку на добу вперед та внутрішньодобовому ринку)", — повідомила державна компанія Energocom, яка закуповує енергоносії для споживачів республіки.
Обсяг закупівель аварійної електроенергії становить лише 3% від добового споживання і поки що не впливає на тарифи для споживачів, повідомили у Міністерстві енергетики Молдови. Аварійна закупівля електроенергії також не призведе до відключення споживачів, заспокоїли громадян в енергопостачальній компанії Moldelectrica.
За даними Energocom, ціна на аварійну електроенергію вища, ніж ціна на електроенергію на ринку на добу вперед. У цих умовах влада Молдови закликала громадян скоротити споживання електроенергії, щоб знизити навантаження на всю систему.
Нагадаємо, з 1 січня 2025 року російський "Газпром" припинив постачання газу до Республіки Молдова, зокрема для Молдавської ДРЕС, яка підконтрольна сепаратистському анклаву ПМР. З цього моменту МДРЕС, яка раніше постачала до Молдови до 80% всієї електроенергії, повністю припинила її продаж на правий берег Дністра.
У цих умовах Молдова змушена покривати споживання коштом внутрішніх джерел та імпорту. 16 грудня у Молдові запровадили режим надзвичайної ситуації в енергетиці. 31 грудня Міненерго Молдови повідомило, що у січні 2025 року більшу частину електроенергії Молдова імпортуватиме з Румунії, а 30% забезпечать місцеві ТЕЦ.
Молдавська ДРЕС із 1 січня 2025 року переходить на генерацію електроенергії на вугіллі. З 3 січня у придністровському регіоні почали запроваджувати віялові відключення електроенергії.
Нагадаємо, 1 січня 2025 року Україна припинила транзит російського газу через свою територію до країн Європи. В результаті "блакитне паливо" з Росії перестало надходити до так званої "Придністровської Молдавської Республіки". Потім у Придністров’ї відключили опалення та гарячу воду для населення, бюджетних установ та організацій усіх форм власності, окрім лікарняних стаціонарів.
Чи вплине це на Україну?
"Телеграф" розпитав експертів, чи вплине ситуація з електрикою в Молдові на Україну. Заступник директора Асоціації енергетичних та природних ресурсів Андрій Закревський пояснив, що напряму те, що відбувається в Молдові не відобразиться на ситуації в Україні, адже хоча наші енергосистеми не відокремлені, Україна свої європейські імпортні квоти не використовує, тому конкуренції за електроенергію не буде.
Проте, якщо в Молдові, з допомогою Євросоюзу стабілізується ситуація з електрикою, це буде "шило в *опу Путіну", сказав Закревський. Лідер РФ зацікавлений у дестабілізації.
Голова ради Української асоціації відновлюваної енергетики Станіслав Ігнатьєв у коментарі "Телеграфу" підтвердив, що станом на 1 січня державною енергетичною компанією Молдови Energocom (аналог нашого Укренерго) зарезервовані обʼєми імпорту з України в діапазоні 315 МВт годин із необхідних 650-800 МВт годин. Наша країна ділиться з Молдовою генерацією у години профіциту (вдень та вночі), коли є перевиробнитцво електроенергії. Крім того, Україна передає (транзитує) електроенергію до Молдови з ЄС.
Тому, пояснив експерт, якщо внаслідок російських обстрілів в Україні виникає дефіцит електроенергії, її передача та транзит в Молдову призупиняється. Таким чином, енергетичні проблеми сусідньої країни, що виникли зараз, не відобразяться на Україні.
Професор Києво-Могилянської школи врядування імені Андрія Мелешевича, доктор наук з державного управління Геннадій Рябцев в коментарі "Телеграфу" також висловив впевненість, що ситуація у Молдові не позначиться на Україні. Зараз нам вистачає електроенергії, а пропускна здатність за імпортом використовується менше, ніж на половину, навіть після обстрілів, зазначив він. Вдень Україна навіть має надлишки електроенергії та може експортувати її у невеликих обсягах.
Як раніше повідомляв "Телеграф", президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова допомогти вугіллям так званій "Придністровській Молдавській Республіці" – невизнаному утворенню, яке контролюється росіянами. Президент додав, що Росія таким чином через ситуацію в "ПМР" намагається вплинути на суспільні настрої у Молдові перед виборами. Тому Україна, щоб зруйнувати плани Москви, пропонує допомогу.