Чи потрібна в Києві комендантська година: глава Нацполіції дав однозначну відповідь

Читать на русском
Автор
1921
Ілюстрація
Ілюстрація. Фото Колаж "Телеграф"

Багато хто хоче щоб їх не обмежували в пересуванні в нічний час

Практично з першого дня повномасштабної війни в Києві, як і по всій країні, було запроваджено комендантську годину, яка продовжує діяти й донині. Проте не всім українцям та власникам розважальних закладів подобається ця ініціатива. Незважаючи на це, комендантську годину скасовувати не збираються, а за її порушення хочуть посилити відповідальність.

Про це розповів голова Національної поліції України Іван Виговський у інтерв’ю "РБК-Україна". Так, на його думку, комендантська година в Києві просто необхідна, оскільки основне завдання обмеження пересування в нічний час — це підтримання дисципліни та профілактика злочинності.

Іван Виговський наголосив, що під час війни в Україні знизилася на 20-30% вулична злочинність. В тому числі, завдяки комендантській годині. А також завдяки присутності поліції на вулицях міст.

Проте, за його словами, не всі громадяни свідомі та деякі мешканці Києва регулярно порушують заборону на нічні прогулянки та користуються тим, що в Україні досі немає дієвого законного механізму притягнення до відповідальності саме за порушення комендантської години.

"Практично з першого дня повномасштабної війни по всій країні була введена комендантська година, і вона дійсно показала свою ефективність. Але не всі громадяни свідомі. Коли я був керівником київської поліції, ми масово виявляли громадян, які вночі гуляли по вулицях, перевіряли їх на причетність до диверсійно-розвідувальної діяльності. У більшості випадків причетність не підтверджувалась. Але ми чекаємо прийняття закону про відповідальність за порушення комендантської години, так як до сьогодні немає дієвого законного механізму притягнення до відповідальності саме за порушення комендантської години. Адже в 2022 році був поданий законопроект, але він не був розглянутий. В жовтні 2023 року був поданий ще один, на цей раз, що передбачав відповідальність не лише для громадян, а і для суб’єктів господарювання, якраз після цих скандалів з закладами. І вже грудні в першому читанні він був розглянутий. Нажаль, до сьогодні він не прийнятий Верховною Радою", — зазначив Виговський.

Глава Нацполіції України також наголосив на тому, що, на його думку, комендантська година у Києві однозначно необхідна і під час війни всі розважальні нічні заклади не повинні працювати. Масові гуляння у такий складний час, за словами Виговського, це неповага.

Також він зазначив, що за порушення комендантської години обов’язково потрібно запровадити адміністративну відповідальність.

"Нічні заклади, розважальні установи не мають працювати. Вибачте, коли у нас щоденно гинуть люди на фронті, а тут десь клуб вночі показово влаштовує масові гуляння. Це неповага. Я вважаю, має бути адміністративна відповідальність за порушення комендантської години. В останньому законопроекті передбачені штрафи як для фізичних осіб, так і для суб’єктів господарювання. Для фізичних осіб штраф передбачений у розмірі 1700 грн і 3400 грн за перше порушення, за друге – від 3400 грн до 6800 грн. Це, до речі, немало для фізичних осіб. А для суб'єктів господарювання за перше порушення від 50 тисяч до 102 тисяч гривень, а за повторне від 170 до 240 тисяч. Я думаю, ніхто не захоче віддати свою виручку", — резюмував Виговський.

Для довідки: Комендантську годину в Україні запровадили після повномасштабного вторгнення Росії. Вона є у всіх регіонах, але місцева влада сама встановлює її тривалість. У Києві комендантська година діє з 00:00 до 05:00.

Наразі в Україні немає покарання за порушення комендантської години.

Що заборонено під час комендантської години?

  • перебувати на вулиці та у громадських місцях;
  • пересуватися на будь-якому транспорті без відповідного пропуску (його видають виключно працівникам підприємств, установ та організацій, які забезпечують життєдіяльність області);
  • заборонено роботу торгово-розважальних центрів, магазинів, кафе/ресторанів, а також інших установ, не включаючи критичну інфраструктуру.

Що загрожує за порушення комендантської години?

Якщо правоохоронці помітять під час комендантської години на вулиці людину, її можуть затримати для з’ясування обставин. Якщо при собі він має документи і не потребує встановлення його особи, йому можуть зробити попередження і відпустити.

Раніше "Телеграф" повідомляв про те, що депутати Верховної Ради України не ухвалили законопроект про адміністративну відповідальність за порушення комендантської години. "За" проголосували лише 214 народних обранців.