"Ситуація схожа на "Титанік": соратник Трампа зробив гучні заяви про Україну, Китай та ядерну зброю Путіна

Читать на русском
Автор
4101
Соратник Трампа зробив гучні заяви про Україну Новина оновлена 11 листопада 2024, 14:10
Соратник Трампа зробив гучні заяви про Україну. Фото Колаж Телеграфу

Соратник обраного президента вважає, що Україна програє́ у війні.

У неділю, 10 листопада, телеведучий Такер Карлсон опублікував своє інтерв’ю з соратником Дональда Трампа Елбріджом Колбі. Колбі — колишній чиновник Пентагону, який, як прогнозується, займе одну з вагомих посад в новій адміністрації республіканця. Потенційно він може стати радником Трампа з національної безпеки.

Міжнародна оглядачка "Телеграфу" Ольга Кирилова подивилась це інтерв’ю повністю. Тут ми публікуємо основне з цієї розмови.

За словами Колбі, Трамп "повертається до великої традиції Республіканської партії", до підходів президентів Ніксона та Ейзенхауера, які закінчували "війни демократів".

"Раніше війни починали демократи, а республіканці їх завершували або уникали їх. Ейзенхауер не втрутився у В’єтнам 1954 року. Він також не втрутився в Угорщину 1956 року. І знову ж таки, ніхто не вважав його слабким", — пояснив Колбі.

Він додав, що у президента Трампа "є мандат на мир".

"Як американець, я щиро сподіваюся, що ми не підемо тим самим хибним шляхом, починаючи війни повсюди або втягуючись у конфлікти, коли не можемо собі цього дозволити й коли це не в інтересах американського народу", — сказав колишній посадовець.

На думку Колбі, США варто сфокусуватися на нарощуванні власних сил і змістити фокус на загрози з боку Китаю. Натомість Україна, за його переконанням, програє́ війну.

"Джуліан Барнс із New York Times нещодавно повідомив, що, за даними розвідки, українці програю́ть, і це вже не тупикова ситуація. Отже, після всіх закликів, після всього моралізаторства, українці програють війну, а росіяни роблять значний прогрес.

Ми не готові до війни з Китаєм. Близький Схід у найгіршому стані за останні роки. Ми не можемо навіть зупинити хуситів, які є третьорядною силою. І ми не готові. Нас залишили на межі катастрофи. Наша ситуація схожа на "Титанік", що прямує до айсберга, і потрібно різко змінити курс.

Коли я працював з президентом Трампом під його першого терміну, ми займалися розробкою оборонної стратегії, щоб повернути пріоритети, дотримуючись тієї ж логіки, яку, на мою думку, викладав президент Трамп. Тоді ми були за кілька миль від айсберга. Тепер ми всього за кілька тисяч ярдів, і повернути "Титанік" буде нелегко. Якщо його повернути на 90 градусів, люди випадуть з ліжок, люстри й дорогий посуд розіб'ються. Але ми саме в такій ситуації", — описав Колбі.

Він також заявив, що не знає, в чому полягає план Трампа щодо України.

"Я сподіваюся, що президент досягне успіху і зосередиться на своєму плані завершити війну. Я не знаю, як саме цей план виглядатиме, але ніхто не знав, про що говорив Дуайт Ейзенхауер 1952 року, ніхто не знав, про що говорив Річард Ніксон 1968 року, і ніхто не знав, про що говорив Рональд Рейган 1980 року.

Вже можна помітити певні ознаки того, що гравці, включаючи президента Путіна, можливо, змінюють позицію, і українці теж. Тож я сподіваюся, що є основа для розуміння, як саме це виглядатиме.

Не думаю, що, скажімо, звільнення Криму є реалістичним. Це очевидно. Війна йде не найкращим чином [для України]", — сказав він.

Також Колбі належить до табору республіканців, які закликають серйозно сприймати ядерну загрозу з боку Кремля.

"Те, як Путін говорить про російську ядерну зброю та ядерну стратегію, вказує на те, що він має досить глибоке розуміння цього… Ви не починаєте з того, що підриваєте Вашингтон. Ви починаєте, можливо, з чогось на зразок використання [зброї] на полі бою, вибіркових ударів по місцях в Європі, або більш периферійних цілях. Але можна йти далі й маніпулювати ризиками…

У нас майже немає оборони проти цього", — пояснив колишній посадовець та похвалив ідею Трампа про сучасний щит протиракетної оборони над США.

При цьому соратник обраного президента розкритикував європейців, які, мовляв, "спали" й не надто нарощували свій оборонний потенціал, покладаючись на американських партнерів.

"Одним із найпоширеніших аргументів, що часто використовується прихильниками війни в Україні, було те, що ми, мовляв, зможемо значно послабити російську армію за невеликі витрати й одночасно відновити нашу оборонну промислову базу. Насправді ж відбулося майже навпаки. Російська армія стала більшою. І це, як відомо, підтвердив генерал Каволі, командувач об’єднаних сил НАТО в Європі. Російська армія стала більшою та загартованою в боях.

Наші війська не воювали з рівноцінним противником з часів Другої світової війни, а якщо взяти сучасніші конфлікти, то з часів В'єтнаму та Кореї. Натомість росіяни вступили у пряме протистояння з українцями, які є здібними бійцями, та водночас активізували свою оборонну промисловість. Таким чином, ми в гіршій позиції.

Тим часом європейці, в основному, "спали за кермом", не проводячи належного нарощування оборонних спроможностей, за винятком декількох країн, таких як Польща. А тепер з'являється Китай, який є найбільш серйозним суперником, маючи ВВП, що у 10 разів перевищує російський", — пояснює Колбі.

Серед іншого він похвалив Дональда Трампа за те, що той проявляє готовність вести діалог з лідером КНР Сі Цзіньпіном, "не ображаючи президента Сі Цзіньпіна, президента Путіна та інших" без потреби.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" детально розповідав, хто з радників потенційно може впливати на погляди Трампа, і яка їхня думка щодо підтримки України.