Законодавство про оборонні закупівлі потребує змін: NAUDI виступила із закликом до уряду
- Автор
- Дата публікації
- Автор

Виробники озброєння мають чимало фінансових втрат через неврегульованість законодавчих моментів
Національна асоціація оборонної промисловості України (NAUDI) вимагає негайного розблокування змін до законодавства щодо нюансів збройних закупівель. Невідкладного втручання у ситуації, що склалася через затримку змін до Постанови Кабінету Міністрів України №1275 від 1 листопада 2022 року, просять у прем'єра Дениса Шмигаля та очільника Міноборони Рустема Умєрова.
Як зазначено у зверненні до представників уряду, відсутність оновленої редакції документа вже призвела до кризових наслідків для підприємств оборонно-промислового комплексу (ОПК).
Серед проблем, котрі виникли у зв'язку із неврегульованими положеннями постанови, називають:
- значні фінансові втрати у недержавних та державних виробників озброєнь. Вони виникають через штрафи, котрі застосовують навіть у випадках форс-мажорних обставин;
- монополізацію сертифікації форс-мажорних обставин Торгово-промисловою палатою України. Це ускладнює взаємодію підприємств із державними замовниками;
- загрозу фінансової нестабільності оборонних компаній через відсутність механізму врахування валютних коливань у довгострокових контрактах.


"Проєкт змін до постанови, напрацьований спільно з виробниками та експертами галузі, ще з кінця 2024 року перебуває у Секретаріаті Кабінету Міністрів, однак досі не пройшов необхідних погоджень. Водночас окремі пропозиції, запропоновані міністерствами, можуть ще більше ускладнити роботу підприємств ОПК та поставити під загрозу їхню життєздатність.
Відсутність оперативного рішення з боку Уряду створює ризики для своєчасного забезпечення Сил Оборони України необхідним озброєнням та військовою технікою, що напряму впливає на обороноздатність країни", — пояснюють представники NAUDI.
Тож асоціація закликає уряд і прем'єр-міністра Шмигаля терміново відновити роботу над оновленням постанови №1275, врахувавши пропозиції представників ОПК. NAUDI наголошує на неприпустимості зволікань, адже від цього залежить стабільне функціонування оборонної промисловості та спроможність України забезпечити власну безпеку.