В Україні шукають людей на сезонну роботу - але в пріоритеті росіяни та білоруси (оновлено)
- Автор
- Дата публікації
- Автор
- 709
Українці обурились такій вакансії, а авторка допису пояснила "Телеграфу" свою позицію
У мережі зʼявилось оголошення про пошук роботи для центральної та західної України. Але в пріоритеті українські чоловіки, які мають відстрочку, а також громадяни Росії та Білорусії.
Про це повідомила у Фейсбук Ксенія Проконова. Робітників шукають для сезонної роботи, яка розпочнеться у березні.
"Робота фізична, встановлення металевих і бетонних парканів по Україні (захід і центр). Проживання забезпечують. Якщо є авто, взагалі чудово. Приступаєте до роботи в березні", — йдеться у повідомленні.
Спочатку жінка писала, що в пріоритеті потрібні чоловіки з Білорусі та Російської Федерації.
Після того, як мережу розлютив цей допис, Проконова його виправила та написала пояснення. Вже у самому тексті оголошення про пошук роботи вона вказала, що шукають не тільки громадянин РФ та РБ.
Жінка також написала, що тут немає дискримінації.
"Кожен, хто зараз пробував замовити якісь послуги, знає, що з чоловіками проблема. У роботодавця є вибір: закритися або брати російсько- та україномовних іноземців. До речі, вони тут перебувають абсолютно законно. Якщо це для вас сюрприз, буває. На переклад іноземцям з інших країн немає ресурсу. Як і на нескінченне вирішення питань із ТЦК. У тексті чітко зазначено, що громадяни України підходять за наявності відстрочки. Імовірність їх знайти — 0,01%", — пише вона.
Як відреагувало суспільство
Українці були обурені дописом Проконової. Вони масово почали відписуватись від її сторінки.
Були й ті користувачі, які підтримують авторку допису. Вони її підтримали у тому, що вона робить.
Один з користувачів також запитав, чому не можна шукати робітників з інших країн. Проконова відповіла так: "Ці іноземці — моя цільова аудиторія, тому я можу дати їм роботу. Там не вказано "тільки". Там вказано пріоритет:) Російсько- та україномовні підійдуть із будь-яких країн. З іншими не складеться робота в бригаді, оскільки немає ресурсів на переклад. Роботодавець не має можливості витрачати час і ресурси на розв'язання питань з ТЦК, тому українці тільки з відстрочкою".
На її допис також відреагував Максим Юрьєв. Після того, як Проконова виправила свій допис він написав наступне: "Реакція на мій допис не виправляє ситуацію: жодного слова про можливість працевлаштування ветеранів, непридатних, тих хто не підлягає мобілізації за віком тощо. Хіба що відстрочка".
Юрьєв написав, що за подібне передбачено значний штраф.
Окрім цього, він під дописом опублікував відео, де жінка розповідає, нібито те, як громадянам РФ діяти з незаконними діями в ЄС.
"Телеграф" звернувся за коментарем до Ксенії Проконової, аби вона прокоментувала свою позицію. За її словами, в Україні всі іноземці можуть працювати за кількома моментами.
Як працюють іноземці, зокрема громадяни РФ і РБ
"Це дозвіл на працевлаштування. Це процес, який зараз проходить, зокрема через службу зайнятості та СБУ. Це зробити можна, відкривши свій власний ФОП. Можна працювати за договором підряду. Тобто, є кілька варіантів, як іноземці можуть працевлаштовуватися. Процедура, в принципі, аналогічна, як і була до війни. Змінилося, звичайно ж, ставлення", — пояснює вона "Телеграфу".
СБУ посилено перевіряє
Проте, як каже адвокатка, з'явилася більш посилена увага СБУ до перевірок. Вона додає, що це нормально. Перевіряють усіх, хто вже в Україні, також перевіряють усіх, хто подається на візи.
Просто приїхати в гості вже не варіант
"Громадяни Білорусі в'їжджають без візи, але з моменту початку війни, природно, що потрібні вагомі причини для будь-якого іноземця, щоб потрапити в країну. Тобто, просто приїхати в гості, наприклад, це вже не варіант. Для громадян Російської Федерації потрібні візи. Це все не поширюється на тих, хто вже в Україні, вже перебуває на законних підставах. Що це може бути? Тут у людей є сім'ї. Вони за цей час укладали шлюби, отримували тимчасові, постійні візи на проживання. Статус закордонного українця. Дехто в процесі очікування громадянства роками перебуває. Хтось уже отримав тимчасове посвідчення громадянина України. Це означає, що в нього є два роки на те, щоб вийти з громадянства Росії чи Білорусі, що теж окремо є проблемою. Багато таких людей тут дуже давно володіють бізнесом, самі створюють робочі місця. Природно, зараз у зв'язку з усіма обмеженнями у них є проблеми, зокрема, наприклад, із банківськими рахунками. Якщо ми подивимося на тимчасову посвідку на проживання, у тих, у кого постійна, вони, в принципі, просто стикаються з небажанням їх брати на роботу. І коли кажуть у зворотний бік, що ми не беремо громадян інших країн, або, припустімо, чітко вказують, це не вважається дискримінацією, хоча насправді теж нею є", — розповідає жінка.
Вони хочуть перебувати тут
Вона у розмові з "Телеграфом" сказала, що з 2019 року допомагає громадянам, які перебувають тут легально, "усім, хто тут перебуває давно, усім, хто подавався або чекає на громадянство". За її словами, там дуже багато різних імміграційних питань, які в них є.
"Багато хто зробив свій свідомий вибір, хоча могли виїхати, наприклад, де чоловік громадянин Росії, дружина українка. Вони могли б виїхати й отримати захист на території Європи, але не роблять цього, оскільки хочуть перебувати тут. Деякі служать, деякі волонтерять. Історії життєві насправді у всіх різні. Це моя цільова аудиторія, це мої клієнти. Я знаю всіх майже, хто входить у мою групу, у телеграмі. Пост спочатку призначався для моїх підписників і для моїх клієнтів, тих, хто в курсі моєї діяльності", — коментує Ксенія Проконова.
Вона додала, що те, яку реакцію це викликало, це говорить про травмоване суспільство. "Я все розумію, але потрібно розуміти, що на таку роботу складно спочатку знайти громадян України. Це важка фізична робота".
Проблема була і раніше
Жінка каже, що до початку повномасштабної війни була проблема з цим, а зараз особливо. Тому вона пояснює, що там було зазначено, що підходять тільки з відстрочкою, адже немає у роботодавця ресурсу розв'язувати питання з ТЦК.
Немає можливості ловити своїх співробітників десь. Немає можливості організовувати переклад або там вирішувати питання з візами, якщо ми говоримо про іноземців з інших країн. Тут досить прагматичні причини. І люди, які перебувають тут, вони перебувають тут легально, законно і мають, зокрема, право на роботу. Це потрібно розуміти.
Проконова каже, що на сьогоднішній момент навіть ті, хто служить, не отримують громадянства.
"Вони при цьому ризикують відвідувати свої країни, тому що і за законодавством, припустимо, Білорусії та Росії найманство це кримінальне каране діяння, тобто вони там отримають термін, природно, отримають переслідування. При цьому вони не отримали тут жодних гарантій, що вони отримають паспорти та, найімовірніше, вони їх не отримають. І це теж потрібно розуміти, що в цій обстановці багато людей обирають залишатися в Україні, обирають працювати тут, допомагати якимось чином, залишатися зі своїми сім'ями й навіть йти служити добровільно, оскільки вони не повинні служити на іноземців. Цей обов'язок не поширюється", — пояснює адвокатка.
Вона зауважила, що якщо подивитися на Польщу, то за відгуками її клієнтів із громадянством Білорусі, там трапляються нерідко оголошення про те, що беруть у пріоритеті, припустімо, громадян України, тому що їх легше оформляти, ніж, наприклад, громадян Білорусі, тому такі речі трапляються, і це очікувано.
"До початку війни в нас були такі ситуації, коли не хотіли брати на роботу будь-якого абсолютного іноземця багато компаній, тому що вони не розуміли, як оформляти ось ці додаткові папірці і для них було легше відмовити, не брати, ніж розібратися. І дуже часто в нас були консультації на трьох, тобто де були ми, представники юридичної компанії, сам іноземець і компанія, яка хоче його найняти. Ми розповідали, як це можна зробити, або ж оформляли за них, зокрема нерідко це оплачував сам такий майбутній працівник, тому що це входить в його обов'язки. Але знову ж таки, повертаючись до теми поста, зверніть увагу, це важка фізична робота, вона не всім підійде, на неї складно знайти чоловіків, з якими вільно ви пересувалися б, жінок, звісно, я б не знаю, я, чесно кажучи, слабо уявляю, що є хтось, хто погодився б, ну окей, можливо, тому тут уже вибір людини, на кого відгукуватися", — коментує Ксенія Проконова.
Щодної поради не було
Адвокатка також звернула увагу на коментар Максима Юрьєва, де він поширив посилання на її відео в Тік Ток.
"Відео, на яке посилалися, де нібито є поради щодо того, як обходити закон. Це не так. Там чітко вказано, що є такі випадки, коли в людей є два паспорти. Якщо це не люди, які отримували громадянство на окупованих територіях, то цей паспорт, російський, буде вважатися другим громадянством. Якщо ж отримували на окупованих, то навіть в Україні є закон про те, що ці люди могли його отримувати там під примусом і так далі. Тобто це вже сприймається інакше. Я кажу про те, що якщо цей факт якимось чином стає відомий, вас можуть позбавити виплат, вам можуть скасувати статус. Це неодноразово траплялося. Ось і все, що було там сказано.
Проконова акцентувала на тому, що жодної поради, як це приховувати і ще щось робити немає.
"Я багато у своєму блозі звертаю увагу іноземців, зокрема, і на те, які країни для них підходять, які їх легалізовують, тому що за директивою ЄС усі європейські країни допускають не лише громадян України, які втекли від війни, а й членів їхніх родин із будь-яким громадянством, також ті, хто легально перебував на території України на момент початку війни. Звертаю увагу, легально перебував, трактування різне. Кожна країна трактує по-своєму, по-хорошому. Це й ті, хто був у туристичній поїздці, але ні, їх не визнають. Ба більше, є країни, які перестали визнавати навіть тих, у кого була тимчасова посвідка на проживання, тільки тих, у кого постійна. І, природно, вони повинні виїжджати безпосередньо з України, вимагають до цього додаткові докази. Я звертаю увагу на такі категорії, якими мало хто займається. Хоча, якщо ми уявимо середньостатистичну сім'ю, де, наприклад, чоловік громадянин Росії і дружина українка, і там двоє дітей із громадянством України, вони всі мають переїхати в одну країну, жити разом, не розлучатися. І, за можливості, міграційний режим має бути для них зрозумілим, прозорим, однаковим. Бо інакше вони обиратимуть тоді безвізові локації. Я думаю, ми всі розуміємо, які", — підсумувала вона.
Раніше "Телеграф" писав, що мігранти з Азії знову грабують окуповані міста України.