Спрощено порядок оформлення виплат сім’ям зниклих безвісти, полонених та загиблих військовослужбовців - Людмила Денісова
- Автор
- Дата публікації
- Автор
Правозахисниця, очільниця Українського центру захисту прав людини Людмила Денісова про нові виплати деяким категоріям українців
В Україні спростили порядок оформлення виплат сім’ям зниклих безвісти, полонених та загиблих військовослужбовців.
Яких саме виплат сім’ям зниклих безвісти, полонених та загиблих військовослужбовців стосуються зміни?
Мова йде, по-перше, про виплату членам сімей зниклих безвісти за особливих обставин та осіб, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи, щомісячного грошового забезпечення, за останнім місцем служби зниклого безвісти або полоненого військовослужбовця, в тому числі і виплату додаткової винагороди (т.з. "бойові").
Нагадаю, що право на виплату грошового забезпечення мають:
- дружина (чоловік);
- в разі її (його) відсутності – повнолітні діти, які проживають разом з військовослужбовцем, або законні представники (опікуни, піклувальники) чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства – незалежно від їх віку), а також особи, які перебувають на утриманні військовослужбовця;
- батьки військовослужбовця рівними частками, якщо військовослужбовець не перебуває у шлюбі і не має дітей.
По-друге, це стосується призначення і виплати одноразової грошової допомоги (ОГД) в розмірі 15 мільйонів гривень родинам загиблих Захисників і Захисниць України.
Звертаю увагу, що на сьогодні право на виплату ОГД мають:
- один із подружжя, який не одружився вдруге;
- батьки;
- діти, які не досягли повноліття;
- утриманці загиблого (померлого).
Від 29 березня 2024 року право на отримання ОГД буде також у:
- повнолітніх дітей;
- онуків загиблого (померлого) Захисника/Захисниці, якщо на момент його/її загибелі їхні батьки загинули (померли);
- цивільної дружини (чоловіка), з якою (яким) загиблий/загибла Захисник/Захисниця проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі між собою, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили.
У чому полягає спрощення процедури оформлення цих виплат?
2 лютого 2024 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 січня 2024 року № 103, якою внесені зміни до постанов уряду, які регулюють порядок призначення цих виплат.
Завдяки внесеним змінам Міністерство оборони та інші органи сил безпеки і оборони отримали спрощений доступ до деяких державних реєстрів та можливості електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
Зокрема, це такі державні реєстри:
- Єдиний державний демографічний реєстр;
- Державний реєстр актів цивільного стану громадян;
- Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
- Єдиний державний реєстр судових рішень.
Родинам Захисників та Захисниць тепер не потрібно буде подавати додаткові довідки. Якщо у родини відсутні необхідні документи, уповноважені органи сил безпеки та оборони зможуть отримати потрібну інформацію з відповідних реєстрів.
Військові частини та ТЦК та СП матимуть можливість самостійно встановлювати та перевіряти перелік членів родини, які мають право на отримання грошового забезпечення зниклих безвісти або захоплених у полон оборонців.
Аналогічні зміни стосуються можливості встановлювати повне коло членів сім'ї загиблих захисників, яким належить одноразова грошова допомога в розмірі 15 мільйонів гривень.
Це значно спростить і пришвидшить процес оформлення виплат.
Якщо у держави є необхідна інформація, перевірка має відбуватись автоматично. І тепер це законодавчо врегульовано.
Родини загиблих та зниклих безвісти не повинні витрачати сили на бюрократичні складнощі і доводити очевидні речі.
Якщо у вас залишилися питання — звертайтеся до неурядової громадської організації "Український центр захисту прав людини", яка підтримує військових, їхні сім’ї, родини полонених, зниклих безвісти та загиблих військовослужбовців, на гарячу лінію:
0 800 33 07 09 — безкоштовно
073 765 44 08 — Viber, Telegram, WhatsApp
Думки, висловлені в рубриці блоги, належать автору.
Редакція не несе відповідальності за їх зміст.