"Зірка смерті" має свої секрети: вчені знайшли ще одне місце Сонячної системи, де може існувати життя
- Автор
- Дата публікації
- Автор
Наявність води на Мімасі ставить під сумнів ідеї, де взагалі може існувати життя
У списку місць Сонячної системи, де можливе існування життя, додалася ще одна назва. При цьому вчені раніше вважали, що це одне з тих місць, де вона не може існувати за жодних умов.
Як йдеться в матеріалі Space, йдеться про одного із супутників Сатурна, на ім'я Мімас. Нове відкриття передбачає, що під його крижаною шапкою може бути океан рідкої води. Дослідження було оприлюднено у журналі Nature 7 лютого 2024 року.
Мімас, який у науковій спільноті отримав жартівливе прізвисько "Зірка смерті" за візуальну схожість з імперською бойовою станцією з франшизи "Зоряних війн", на перший погляд зовсім не схожий на місце, здатне мати умови для зародження життя, втім, як і умови для підтримки рідкої води, але тепер змушує вчених переглядати свої теорії.
Вчені зазначають, що, очевидно, шар рідкої води знаходиться під крижаною шапкою на глибині близько 20-30 кілометрів, а з’явитися він повинен був близько 2-2,25 мільйона років тому, що дуже мало за астрономічними мірками, але набагато довше, ніж людство існує на Землі.
"Головним відкриттям тут є те, що було знайдено умови для виникнення життя на об’єкті Сонячної системи, де ми ніколи не очікували можливості наявності рідкої води", — розповів один з авторів дослідження.
Таким чином, він стає в один ряд з іншим супутником Сатурна Енцеладом, де вже було доведено наявність рідкої води. І якщо на Енцеладі місцями вода має властивість прориватися на поверхню у вигляді гейзерів, то на Мімасі вода так і не розколола крижану кірку.
Варто зазначити, що діаметр Мімаса складає всього близько 400 кілометрів, а для порівняння супутник Землі Місяць має діаметр майже 3,5 тисячі кілометрів.
Команда займається спостереженням за Мімасом з 2010 року, коли було помічено, що той має властивість здійснювати дивні рухи, які могли б виникнути лише у разі прихованого океану або деформації твердого ядра. Однак подальші розрахунки та моделювання показали, що другий варіант відпадає.
При цьому вчені змогли з’ясувати, що океан на супутнику Сатурна з’явився відносно недавно, а також що вода займає приблизно половину від усього його об'єму
"Мімас безперечно не схожий на об’єкт, який міг би бути придатним для життя. Тож, можливо, висновок такий: якщо цей об’єкт може бути заселеним, хто знає, які ще об’єкти можуть мати життя?", — зазначають вчені.
Як повідомлялося раніше, вчені встановили, що умов Марса замало для того, щоб повністю винищити земні бактерії. Деякі культури як змогли вижити при моделюванні марсіанських умов, а й цілком успішно продовжували розмножуватися.