Україна повністю розібрала свою власну ТЕС перед тяжкою зимою (фото)
- Автор
- Дата публікації
- Автор
- 2594
Станція допомогає українцям світлом, але не в такій ролі, як раніше
Весною 2024 року, коли Росія масовано атакувала енергосистему України, енергетикам для порятунку ситуації довелося піти на важкий крок — технічний канібалізм. Він "з’їв" цілу ТЕС на сході країни.
Про це пише The Wall Street Journal. Там нагадали, що навесні російські ракети та безпілотники вивели з ладу близько половини потужностей з виробництва електроенергії в Україні, викликавши відключення електроенергії та порушивши роботу підприємств, які залежать від постійного електропостачання. Для усунення пошкоджень українським енергетикам довелося збирати виведені з експлуатації електростанції по всій Європі у пошуках запасних частин та вести човникову дипломатію від Брюсселя та Берліна до Вашингтона. Але навіть готовим партнерам із запасними частинами радянських часів знадобилися місяці, щоб прорватися через свою бюрократію, перш ніж вони змогли передати достатньо цих деталей до рук України.
"У міру наближення холодів Україна знайшла найшвидше рішення в межах своїх кордонів — канібалізацію власних енергетичних активів у ході масштабної перестановки, спрямованої на те, щоб якнайшвидше полагодити те, що вона може", — йдеться у матеріалі.
За словами генерального директора ДТЕК Максима Тимченка, навесні за кілька тижнів було знищено близько 80% генеруючих потужностей компанії.
"Я ніколи не міг собі уявити, що це станеться", — сказав Тимченко.
Спроби відновити електропостачання почалися одразу після того, як полум’я було загашено. Але частина обладнання була непоправно пошкоджена, і більшість не можна було купити в готовому вигляді. Чекати на місяці дефіцитне нове обладнання було неможливим варіантом.
Рішення виникло несподівано, коли Росія зруйнувала міст, який постачав Курахівську електростанцію вугіллям. Без нього станція не могла б функціонувати, а відновлення інфраструктури так близько до лінії фронту було виключено.
Після обговорення з вищим керівництвом начальник станції Анатолій Боричевський зібрав робітників у диспетчерській, щоб повідомити новину: станцію, якій багато хто присвятив усе своє життя, буде розібрано на запчастини.
"Обладнання вагою сотні тонн довелося перевозити дорогою, оскільки єдине залізничне сполучення з нею було зруйновано. Трансформатори були настільки важкими, що зламали гідравлічні штовхачі, які їх переміщали. Один кран був занадто слабкий, щоб підняти деякі частини обладнання, тому робітники використовували відразу два, а товсті троси часто "ламалися, як нитки", — розповідає Боричевський.
Керівники ДПЕК кажуть, що не відмовилися від станції та планують відновити її, коли дозволять обставини. А зараз багато робітників було переведено на інші електростанції.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що 11 листопада було введено аварійні відключення світла через загрозу масованої атаки.