З урожаєм плодових будуть проблеми, в Україні відбувся найгірший сценарій, - еколог про заморозки
- Автор
- Дата публікації
- Автор
- 42777

Наслідки похолодання вдарять по багатьом країнам
Всю Україну охопило суттєве погіршення погоди — заморозки із сильним вітром затримаються на цілий тиждень та можуть негативно позначитися на плодових деревах та урожаї плодових влітку. Аналогічна ситуація не тільки в Україні, а й у сусідніх країнах Східної Європи (Болгарія, Румунія, Угорщина, Польща) і навіть частково у Туреччині.
"Телеграф" поспілкувався з екологом Олександром Соколенком про те, як морози навесні позначаться на деревах, садових рослинах та городах.


Якщо рослина вже зацвіла — будуть проблеми
Якщо у вашому регіоні через погодні умови ще не встигли зацвісти плодові — це збільшує шанси на порятунок урожаю. Бо варіантів, як ізолювати від вітру й холоду кількаметрове дерево, мало. Приміром, садівники у Харківській області розповіли "Телеграфу", що у них масового цвітіння ще немає. А ось київським плодовим, та магноліям зі столичних парків будуть непереливки. Те ж стосується і Закарпаття.
Загалом, розповідає еколог Соколенко, може бути два сценарії заморозків. І Україна йде за більш песимістичним. Перший сценарій — короткострокові заморозки. Наприклад, температура знижується під ранок до мінус одного градуса і це триває впродовж пів години.
"Для таких дерев як абрикос та персик навіть короткочасне зниження температури може призвести до суттєвої втрати врожаю в поточному році. А також до зараження дерева грибками моніліозу", — каже Соколенко, зазначаючи, що ці наслідки можуть загрожувати дереву навіть після одного такого випадку коротких заморозків.
Цей грибок вражає дерева, які зацвітають під час холодної або холодної й сирої погоди. Надалі це може привести необхідності потім взагалі міняти дерево, бо грибки можуть залишитися в дереві назавжди.
Але зараз ситуація інша. Ми маємо щонайменше шість днів морозної погоди. Через нетипово теплий березень цвітіння почалося також раніше усталених, термінів. Приміром, абрикоси зацвіли на два тижні раніше. А в квітні навпаки прийшла фактично кліматична зима.
"Тривале похолодання набагато згубніше діє на дерева. Друге — додамо сюди ще фактор вітру. Холод супроводжується доволі сильним штормовим вітром. І оця особливість поєднання морозу, особливо нічних морозів, і вітру, зберігатиметься усі дні аж до кінця тижня. Вітер посилює ефект морозів на дерева. Не пригадую, коли були взагалі в історії такі періоди, щоб у нас саме під час цвітіння плодових дерев припав тривалий період морозів. Наслідки може бути вкрай згубними для дерев", — зазначає еколог.
Тому зараз мова про ураження, що може призвести до загибелі цього дерева. У випадку абрикос, персиків, вишень і черешень це реально може привести до того, що дерева пропадуть. Особливо в теперішніх умовах, коли температура знижується до 3-4 градусів морозу.
Наприклад, по Києву дерева є в різній фазі розвитку. На деяких з’явилися тільки бруньки, на деяких вже є листочки. Там, там, де розвиток кращий і вже є листочки, ризик більший. Якщо дерева ще не цвітуть, то в цій фазі ушкоджень має бути менше.
"Магнолії теж цвітуть в Києві. Для них вже буде біда. Вони можуть зазнати значної шкоди, бо це вже квітка. І це стосується інших квітучих дерев, кущів, так само для них це теж кепська історія", — зазначає еколог.
А ось із городами в людей проблем не буде, адже такі культури як картопля ще ніхто не садив. Проблема буде тільки з плодовими деревами.
Серед способів, які використовують для порятунку рослин, зараз у соцмережах можна знайти обмотування пластиком.
Також відомий старий сільський спосіб, який популярний як в Україні, так і на французьких виноградниках, — обкурювання димом. Для цього потрібно визначити напрямок вітру і розпалити вогнище таким чином, аби дим потрапляв на рослини. Багаття має бути трохи замоченим, щоб воно давало більше диму. Цей дим допомагає підвищити температуру локально. Однак зараз це не допоможе при сильних поривах вітру.
Проблеми з урожаєм плодових дерев, на жаль, будуть одночасно у всіх країнах, куди зараз прийшло похолодання, зазначає еколог.
Раніше "Телеграф" розповідав, що погода готує "сюрприз" для Києва на Великдень. За прогнозами синоптиків, температура повітря коливатиметься від +9 до +15 градусів вдень.