У Києві захований унікальний робочий сонячний годинник із минулого: де його знайти (фото)
- Автор
- Дата публікації
- Автор
- 7313

Його здатні знайти лише одиниці
На Подолі в Києві можна знайти унікальний артефакт із минулого — діючий вертикальний сонячний годинник П'єра Брульона. Він вважається найстарішим у столиці хронометром такого типу, і про його існування знають лише одиниці.
Цей сонячний годинник схований від очей випадкових перехожих і є однією з найбільш маловідомих родзинок столиці. Побудований він був у XVIII столітті відомим французьким математиком і досі точно показує час.
"Телеграф" розповідає історію сонячного годинника П’єра Брульона і підказує, де його можна знайти.
Історія сонячного годинника П’єра Брульона в Києві

Вертикальний сонячний годинник П’єра Брульона захований від сторонніх очей у внутрішньому дворику Києво-Могилянської академії – у затишному сквері з боку вулиці Григорія Сковороди.
Розробкою проєкту сонячного годинника займався викладач математики Києво-Могилянської академії француз П’єр Брульйон. Точний рік, коли був побудований цей сонячний годинник, не відомий. Однак, на думку дослідників, він з’явився в Києві наприкінці 18 століття.
Спроєктував і побудував його Брульон як наочний посібник для студентів.

Довгий час сонячний годинник вірою і правдою служив городянам і студентам академії, і лише в 1871 професор Скворцов робить одну з перших реконструкцій дітища Брульона. У 1941 році він постраждав під час вибуху, і його працездатність була порушена, але вже в 50-і роки годинник був відновлений.
Остання реконструкція годинника Брульона відбувалася далекого 1970 року, і в такому вигляді він і зберігся до наших днів.

Унікальність сонячного годинника П’єра Брульйона полягає в тому, що у нього є відразу 4 сторони-циферблати. Це означає, що, незалежно від того, як високо знаходиться сонце, годинником можна користуватися.
Робочою є кожна зі сторін. Той бік, який освічується зараз, і показує час, зазначає видання "Київ моє улюблене місто".

Сьогодні тут визначити час у сонячний день може кожен охочий — необхідно лише проявити трохи терпіння і кмітливості. Важливо знати, що конструкція працює тільки у світлий час доби за ясної погоди. Крім того, потрібно пам'ятати, що сонячний годинник не можна перевести — він показує тільки так званий природний, зимовий час.
Сонячний годинник П'єра Брульйона має охоронний статус і є пам'яткою архітектури.

Опис сонячного годинника Брульона

Цей сонячний годинник належить до пристроїв вертикального типу, що визначають час, і є оригінальною цегляною колоною що розширюється донизу і стоїть на невеликому квадратному п'єдесталі. Її вінчає декоративний купол, який завершується шпилем з флюгером.

На самій колоні на висоті двох метрів закріплено чотири металеві циферблати. На них є розграфлення, оцифрування та вертикальні фігурні пластинки-гномони. На кожному циферблаті напис:
- "Годинник східний";
- "Годинник західний";
- "Годинник південний";
- "Годинник північний".
На південному циферблаті вказано дату — 1823 рік — яка є ймовірним роком виготовлення циферблата.




Де знайти сонячний годинник П'єра Брульона у Києві
Адреса: ст. м. Контрактова площа, Григорія Сковороди, 2 (на подвір’ї Києво-Могилянської академії).

Нагадаємо, у Києві посеред Дніпра, неподалік Південного мосту та Осокорків, розташований загадковий об’єкт — кругла залізобетонна вежа, яка виступає з води на кілька метрів.
Її справжнє призначення відоме лише одиницям, і тому вежу називають і вогневою точкою часів Другої світової війни, і входом у сталінські тунелі, і старовинним фортом. Проте всі ці теорії помилкові.
Раніше "Телеграф" розповідав про те, що одним із найбільш незвичайних і незабутніх об’єктів у столиці однозначно є Шоколадний будинок на Липках, який був збудований у 80-х роках XIX століття.