Столиця готується до свята: коли відзначатимуть День Києва у 2025 році

Читать на русском
Автор
527
Київ — столиця України
Київ — столиця України. Фото Колаж "Телеграфу"

Вважається, що місто заснували в V столітті

День Києва традиційно відзначатиметься в останню неділю травня. У 2025 році ця подія припадає на 25 травня.

Це свято не має фіксованої дати, але стало щорічною традицією для киян і гостей міста. "Телеграф" розповідає, скільки років відзначатиме столиця.

Згідно з загальноприйнятою версією, Київ був заснований у 482 році, тому у 2025 році місту виповнюється 1543 роки. Ця дата базується на літописах, зокрема "Повісті минулих літ", яка розповідає про заснування міста братами Києм, Щеком, Хоривом та їхньою сестрою Либідь.

Пам'ятник засновникам Києва

Вперше День Києва офіційно відзначили у 1982 році, коли місту виповнилося 1500 років. З того часу свято стало щорічним і включає різноманітні заходи: концерти, виставки, спортивні та інші культурні події, що проходять по всьому місту.

Багато істориків вважають дату заснування умовною — є підстави припускати, що місто з’явилося на кілька століть раніше. А гучне святкування у 1982 році, дослідники часто пов’язують не лише з ювілеєм, а й із намаганням радянської влади відвернути увагу від 50-х роковин Голодомору 1932–1933 років.

Перший День Києва, 1982 рік. Фото О. Бормотова

Святкування під час війни

До початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році День Києва завжди був гучним і багатолюдним святом. Обов’язковими атрибутами були: благодійна акція "Пробіг під каштанами", міжнародні велоперегони, фестивалі, виставки, шоу повітряних зміїв, концерти та інші великі події, які заповнювали останні травневі вихідні у столиці.

Традиційний "Пробіг під каштанами", 2020 рік

Сьогодні, попри війну, Київ не відмовляється від святкування. Так, заходи будуть більш стриманими, з дотриманням правил безпеки та з урахуванням поточної ситуації, але не відзначити День рідного міста жителі просто не можуть.

День Києва у 2023 році

Цікаві факти про Київ

Найглибша станція метро у світі

Станція "Арсенальна" Київського метрополітену є найглибшою у світі — вона розташована на глибині 105 метрів під землею. Це пов'язано з особливостями рельєфу міста та необхідністю прокладання тунелів під Дніпром.

Станція метро "Арсенальна"

Київ — одне з найстаріших міст Європи

За легендою, Київ був заснований у V столітті трьома братами — Києм, Щеком і Хоривом та їхньою сестрою Либідь. Це робить його одним із найдавніших міст Європи. Археологічні знахідки підтверджують існування поселень на території сучасного Києва ще в VI–VII століттях.

Києво-Печерська Лавра

Найвища ґратчаста споруда у світі

Київська телевежа, побудована в 1973 році, є найвищою ґратчастою спорудою у світі. Її висота становить 385 метрів.

Телевежа

Унікальний музей тролейбусного талончика

У Києві на вулиці Прорізній розташований єдиний у світі музей тролейбусного талончика. У ньому зібрана найбільша колекція проїзних квитків, що відображає історію громадського транспорту міста.

Музей троллейбусного талончика

Найширша головна вулиця Європейських столиць

Хрещатик, головна вулиця Києва, є найширшою серед головних вулиць європейських столиць. Її ширина становить 75 метрів, що робить її унікальною в своєму роді.

Хрещатик

Раніше "Телеграф" писав про найунікальніший житловий масив Києва. Де він знаходиться і що там можна побачити.