Ми використовуємо Куки!

У ЄС проходить екстрений спецсаміт із Зеленським з безпеки України: всі подробиці (оновлено)

Читать на русском
Автор
2517
На саміті обговорять важливі питання Новина оновлена 06 березня 2025, 22:27
На саміті обговорять важливі питання. Фото Колаж "Телеграфу"

Учасники проведуть дебати, проте деталі обговорювати зарано, сказав єврочиновник

Спеціальний європейський саміт щодо безпекових гарантій Україні проходить 6 березня у Брюсселі. На нього запрошений президент Володимир Зеленський, який вже прибув до Бельгії.

"Телеграф" стежить за самітом. У цьому матеріалі будуть публікуватись головні моменти заходу.

19:00 Зеленський зустрівся з Макроном на полях засідання Євроради. Президенти України та Франції обговорили зустріч на рівні військових представників країн, що готові докласти зусиль для миру в Україні — вона відбудеться вже 11 березня. Також вони говорили про підтримку України та захист усієї Європи.

16:43 Зеленський у Брюсселі провів переговори з президентом Європейської Ради Антоніу Коштою та главою Європейської Комісії Урсулою фон дер Ляйєн

"ППО, зброя та боєприпаси для України, своєчасне постачання, зміцнення українського ОПК, переговори щодо вступу України до ЄС, необхідність посилення санкційного тиску на Росію та протидії обходу санкцій – усе це було серед наших тем сьогодні", — написав президент.

14:55 Прем'єр Данії Метте Фредеріксен перед спеціальним засіданням Європейської Ради заявила, що ми маємо не так багато часу для переозброєння Європи.

"Тому нам потрібно витрачати, витрачати, витрачати, витрачати на оборону та стримування", — сказала вона.

Метте Фредеріксен прокоментувала пропозицію президента Франції Еммануеля Макрона щодо ядерного стримування. Фредеріксен заявила, що Європа не повинна обговорити все зараз, "тому всі добрі ідеї, які є за столом, мають бути частиною нашої дискусії".

14:13 Зеленський в Брюсселі зустрівся з прем’єр-міністром Бельгії Бартом де Вевером

  • Подякував уряду та всім бельгійцям за надану допомогу, зокрема за передачу літаків F-16.
  • Поінформував про підготовку європейського плану для наближення справедливого миру.
  • Говорили про оборонні потреби: постачання артилерійських систем і снарядів до них, а також інвестиції в українське виробництво далекобійних дронів і ракет.
  • Також обговорили інтеграцію України до ЄС.

14:00 Президент Зеленський проводить зустріч із президентом Франції Макроном, повідомив речник президента Никифоров.

13:32 Прем'єр Польщі Дональд Туск також прибув на засідання та заявив, що Європа переозброїться "швидше, розумніше та ефективніше", ніж Росія.

Також він закликав Європу взяти участь у "гонці озброєнь" з РФ, передає видання Rzeczpospolita.

"Немає сумнівів, що війна в Україні та новий підхід американської адміністрації до Європи, і, перш за все, гонка озброєнь, ініційована Росією, представляють для нас новий виклик. Європа повинна прийняти виклик і перемогти в гонці озброєнь. Я переконаний, що Росія програє в цьому, як програв СРСР. Це єдиний спосіб уникнути більш масштабного конфлікту", — заявив Дональд Туск перед самітом ЄС.

Президент Литви Гітанас Науседа підтримав Туска і сказав, що "було б безвідповідально втрачати цей час". За його словами, лідери ЄС на саміті повинні діяти. Оскільки Україна своєю кров'ю виграє час для Європи.

Він зазначив, що "нема потреби пояснювати, наскільки важлива ця зустріч", оскільки "Україна щодня виграє для нас дорогоцінний час, платячи за нього своєю кров'ю".

Коментуючи ідею президента Франції Еммануеля Макрона щодо розширення французької "ядерної парасольки", він сказав, що це буде "дуже серйозним стримуючим фактором для Росії".

Науседа також заявив, що ЄС повинен приймати рішення сьогодні, незважаючи на потенційну опозицію з боку Угорщини або Словаччини, "тому що в іншому випадку історія покарає нас".

13:00 Президент Володимир Зеленський прибув на екстрений саміт Євросоюзу, що проходить сьогодні у Брюсселі, ключовою темою якого стане нарощування допомоги Україні. Його зустріли президент Євроди Антоніо Кошта і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

У виступі перед пресою Кошта сказав, що Зеленський завжди є дуже бажаним гостем. Він додав, що ціллю нинішньої зустрічі є розбудова європейської безпеки.

"Місяць тому в нас був дуже важливий брейнштормінг, а сьогодні ми тут, щоб ухвалювати рішення і постачати", – сказав він.

Він запевнив Володимира Зеленського, що ЄС буде разом з Україною і надалі, і що в майбутньому Україна стане членом ЄС.

Урсула фон дер Ляєн сказала, що Європа зіткнулася з небезпекою. Тож вона повинна захищати себе і допомогти в цьому Україні, щоб досягнути справедливого і тривалого миру.

"Ми хочемо миру через силу. Ось чому я презентую сьогодні лідерам ReArm Europe план", – сказала вона.

У розмові з журналістами Зеленський заявив, що Європа відправила Україні потужний сигнал.

"Ми не відчуваємо себе покинутими", — сказав він.

8:00 В Офісі президента повідомили деталі візиту Зеленського до Брюсселя. Глава держави прибуде туди 6 березня із зустрічі з прем’єр-міністром Бельгії, після візьме участь у позачерговому саміті лідерів ЄС та буде мати ще кілька зустрічей, у тому числі з генсеком НАТО. Плануються у тому числі заяви для ЗМІ.

Близько 12 години ранку Володимир Зеленський переміститься до будівлі, де проходять зустрічі Євроради, та зустрінеться з президентом Євроради Антоніу Коштою і президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Після того починається позачергове засідання лідерів Євросоюзу, де Зеленський також бере участь.

Після саміту заплановані зустрічі президента України з новим канцлером Австрії Крістіаном Штокером, аудієнція з королем Бельгії Філіпом та зустріч з генсеком НАТО Марком Рютте.

За даними "Укрінформ" з посиланням на високопоставленого офіційного представника ЄС. На саміті будуть обговорювати два аспекти безпеки України — збільшення підтримки, щоб Україна була здатна оборонятися у випадку нової агресії Росії та місії Євросоюзу "на землі" для підтримки України.

На саміті відбудуться дебати щодо двох аспектів підтримки України

"Будь-яка мирна угода буде потребувати гарантій безпеки. Тож ми маємо подивитися, яким може бути залучення Європейського Союзу до цих гарантій безпеки. У цьому є два головні елементи. Перший – це збільшення підтримки України та її Збройних сил, щоб вони були здатними оборонити себе у випадку нової агресії та загроз з боку Росії. Вже є певні зобов’язання від країн-членів, як це зробити, що знайде відображення у висновках. Другий вимір безпекових гарантій – що саме ЄС готовий зробити, щоб розгорнути місії "на землі", щоб підтримати Україну", — сказав співрозмовник видання.

Він наголосив, що це стане першим обговоренням у такому форматі для визначення перспектив й можливостей подібних миротворчих зусиль після досягнення мирної угоди. Учасники проведуть дебати, проте деталі обговорювати зарано, адже йдеться про захист України після мирної угоди та припинення вогню.

"Наразі ми не маємо мирної угоди, ми не маємо припинення вогню, ми навіть поки не маємо переговорів про припинення вогню. Тож зараз зарано говорити про те, що має бути зроблено. Але, знову, ми не можемо уникнути того факту, що контекст змінився (у зв’язку із позицією США – ред.). Серед країн-членів ЄС, а також серед партнерів, які не входять до ЄС, було багато тих, хто підтвердили готовність взяти участь", — додало джерело.

В зустрічі візьме участь президент Зеленський

Офіційний представник ЄС підтвердив, що до участі в Спеціальному європейському саміті запрошений Зеленський. За його словами, учасники саміту сподіваються, що він приїде, але не виключено, що глава України доєднається через телеконференцію.

"Європейська правда" з посиланням на неназваного посадовця ЄС, обізнаного з підготовкою порядку денного саміту підтвердила, що на саміті будуть обговорювати розміщення військових в Україні після закінчення війни або після початку перемир’я.

"Під час цього засідання Європейської ради розпочнеться предметна робота щодо гарантій безпеки від ЄС для України, яка включатиме планування можливості розміщення військових місій на території України … Можливо, ще більше держав на саміті висловлять підтримку цієї ініціативи", – заявив посадовець ЄС, наголосивши, що рішення щодо розміщення військ держав ЄС в Україні не може бути прийняте до того, як стане зрозумілим формат мирного врегулювання.

Як повідомляв "Телеграф", 3 березня Володимир Зеленський заявив, що Україна та країни Європи найближчим часом за підсумками саміту в Лондоні сформують спільну позицію щодо війни проти Росії та забезпечення власної безпеки. Позицію буде представлено США, оскільки вони мають надати безпекові гарантії – це ключ до припинення війни.