Як Холодний Яр став символом нескореного українського духу: історія Коліївщини

Читать на русском
Автор
Максим залізняк і гайдамаки
Максим залізняк і гайдамаки. Фото Колаж "Телеграф"

Холодний Яр — не просто географічна точка на карті, а живий символ нескореності, де формувалася доля України в найскладніші історичні моменти

Серед українських історичних місць є особливі локації, які випромінюють дух непокори та героїзму. Холодний Яр — одне з таких місць, де писалася легендарна сторінка боротьби за українську свободу.

Розташований на Чигиринщині, Холодний Яр став справжнім символом визвольного руху українських козаків проти польської шляхти. Назва "гайдамака" походить з тюркських мов і означає "той, хто проганяє" — влучна характеристика сміливців, які не корилися жодній окупаційній владі. Про це розповів краєзнавець Євген Букет.

У центрі цієї історії — Мотронин Свято-Троїцький монастир, який перетворився на "штаб-квартиру повстанців". Саме звідси у 1768 році розпочалася Коліївщина — масштабне повстання, що стало останньою спробою відновити державність Війська Запорозького.

Легендарні постаті

Чільні ролі в цій боротьбі відіграли видатні українські ватажки. Максим Залізняк, уродженець сусідніх Івківців, очоливши повстання, 26 травня освятив зброю в Мотрониному монастирі. Семен Неживий, який народився в Боровиці, прагнув відродити козацькі традиції та встановити справедливий устрій.

Повстанці мали чітку стратегію. Їхній табір, розташований між байраками, був добре укріпленим. За свідченнями очевидців, тут були величезні шопи на тисячу коней, система спостереження та миттєвого сповіщення про небезпеку.

Боротьба та спадщина

Гайдамацький рух не обмежувався лише військовими діями. Він здобув широку народну підтримку. Місцеве населення вважало повстанців захисниками своїх громадянських, релігійних та економічних прав. Вони допомагали харчами, зброєю, попереджали про небезпеку.

Особливо зворушливо, що про героїчні події Холодного Яру писав Тарас Шевченко. У вірші "Холодний Яр" поет запитує:

"Де ж ти дівся, в Яр глибокий

Протоптаний шляху?

Чи сам заріс темним лісом,

Чи то засадили

Нові кати? Щоб до тебе

Люди не ходили…"

Сучасність

Сьогодні Холодний Яр продовжує надихати українців на боротьбу за свободу. Це місце пам'яті, яке нагадує: дух незламності живе в серці кожного, хто любить свою землю.

Свого часу тут планували створити масштабний меморіальний комплекс — встановити обеліск заввишки 28 метрів (на честь віку Максима Залізняка), бюст Шевченка та десятки пам'ятних знаків. На жаль, повною мірою ці плани не реалізували.

Проте легенда Холодного Яру живе. Вона передається з покоління в покоління, нагадуючи про героїчну боротьбу наших предків за українську державність.

Раніше "Телеграф" розповідав, що козаки полюбляли грати в більярд. Ця історія перевертає уявлення про побут і культуру Гетьманщини XVIII століття.