"Яструби", які вірять у переговори між Україною та РФ: що відомо про нових членів команди Трампа
- Автор
- Дата публікації
- Автор
- 2145
Обидва республіканці вважають, що США не можуть покинути Україну.
Обраний президент США Дональд Трамп визначився з кандидатурами на посаду Державного секретаря США та радника з національної безпеки, які багато в чому відповідатимуть за зовнішньополітичні питання у новій адміністрації.
Згідно з повідомленнями американських ЗМІ, замість Ентоні Блінкена Держсекретарем стане сенатор від Флориди Марко Рубіо, а замість Джейка Саллівана посаду радника президента з нацбезпеки обійме конгресмен Майкл Волтц. Обох називають політичними "яструбами".
"Телеграф" розповідає, якою є позиція майбутніх членів команди Трампа щодо війни в Україні.
Рубіо: Україну підтримує, але…
На початку листопада Рубіо в ефірі Today заявляв, що війна, яку Росія розв’язала проти України, "зайшла в глухий кут", і її потрібно "довести до кінця".
"Я думаю, що українці були неймовірно хоробрими й сильними, коли протистояли Росії. Але, врешті-решт, те, що ми тут фінансуємо, — це патова війна, і вона має бути доведена до кінця. Я думаю, що тут має бути здоровий глузд", — сказав Рубіо.
На переконання сенатора, Трамп дійсно прагне швидкого закінчення війни: "Не потрібно бути фанатом Володимира Путіна, щоб бажати закінчення війни".
Раніше політик критикував адміністрацію чинного президента США Джо Байдена за відсутність стратегії, яка б містила визначення, "що означає перемога для України".
Водночас Рубіо заявляв, що майбутня адміністрація Трампа закінчить війну "шляхом переговорного врегулювання".
"Ми сподіваємося, що, коли настане цей момент, Україна матиме більше важелів впливу, ніж Росія. Це дійсно є метою, на мою думку. І я думаю, саме це Дональд Трамп намагається сказати", — казав він.
Водночас сенатор з Флориди ухилився від прямої підтримки ідеї про створення демілітаризованої зони між Україною та РФ, яку висловив обраний віцепрезидент Джей Ді Венс.
Коли його запитали, чи погодився б він з цим, Рубіо сказав, що його влаштує будь-яка угода, яка припинить бойові дії й буде на користь Україні.
"Найважливіше тут — щоб бойові дії припинилися і щоб Україна могла повернутися до відбудови своєї економіки, а люди могли повернутися додому. Мільйони людей змушені були покинути країну", — сказав Рубіо. "Це стало руйнівним для них. Але це рішення буде прийматися ними. Я просто хочу, щоб у них було більше важелів впливу, ніж у Путіна".
Під час розмови він додав: "Але я думаю, що ми, як американці, повинні розуміти реальність: ми вкладаємо мільярди доларів у цю справу, і важливо, щоб ми могли сказати платникам податків, на що йдуть ці гроші. Врешті-решт, це не нескінченна війна, чи не так?"
Примітно, що Марко Рубіо входить до Українського кокусу Конгресу, чия місія — об'єднання представників, які виступають за зміцнення двосторонніх відносин між Україною та Сполученими Штатами.
Утім, коли навесні у Конгресі проходило голосування за 61 млрд доларів додаткової підтримки, якої Україна тоді критично потребувала, Рубіо на подив багатьох проголосував "проти" законопроєкту.
На початку 2024 року сенатор висловив думку, що ні Росія, ні Україна не зможуть оголосити справжню перемогу наприкінці війни.
"Російська Федерація не зможе захопити всю Україну чи навіть її половину, а саме цього прагнув Путін з самого початку", — сказав республіканець в інтерв'ю для Fox News..
"З іншого боку, реальність така, що Україна менша за Росію за розміром і можливостями", — зазначив він про здатність українських сил захищати всі свої кордони. "Жодна зі сторін не зможе досягти перемоги в найідеалістичнішому розумінні".
У березні 2023 року сенатор виклав у своєму профілі Х відео, в якому пояснив: за ступенем важливості "Україна — це не десять, але й не нуль" для Америки.
"Ми маємо інтерес допомогти Україні захиститися через наш авторитет і престиж, і давати Україні "порожній чек" або кидати її напризволяще — це не єдині два варіанти.
Існує щонайменше третій варіант, який, як на мене, заснований на здоровому глузді й слугуватиме нашим національним інтересам. У чому він полягає? По-перше, визначити не те, чого хоче Україна, а те, що їй потрібно для самозахисту. По-друге, визначити, що ми можемо собі дозволити їм надати, не шкодячи нашим пріоритетам, і впевнитися, що це буде використано належним чином. І по-третє, змусити наших союзників у Європі, особливо багаті країни, такі як Німеччина, теж внести свій вклад. Це ближче до їхньої домівки, вони мають також зробити свій внесок.
Ми не можемо дозволити собі надавати Україні все, що вона хоче, так довго, як вона хоче, але ми також не можемо дозволити собі просто втекти, бо якщо ми втечемо, то не лише підтвердимо те, що каже про нас Китай, але й практично гарантуємо, що у майбутні роки зіткнемося з набагато небезпечнішими викликами", — пояснював Рубіо.
Як і багато інших республіканців, сенатор вважає Китай найбільшою загрозою для США. "Він прагне нас усунути та стати наймогутнішою країною світу… Вони розповсюджують по всьому світу таке послання: Америка — ненадійний союзник, колись велика держава, яка зараз у занепаді, що наші лідери люблять голосно говорити, але не підкріплюють це справами, і що ми кидаємо своїх союзників та всіх інших при перших ознаках проблем. І наші супротивники вже в це вірять, зрозуміло? Саме тому Путін подумав, що йому вдасться вторгнутися в Україну".
2022 року, на початку повномасштабного російського вторгнення, Марко Рубіо називав Путіна "військовим злочинцем" та регулярно публікував оновлення щодо подій в Україні, висловлюючи підтримку українцями.
"Путін воює не лише з армією в Україні. Він воює проти понад 40 мільйонів людей у війні, яка ніколи не закінчиться, і яку він ніколи не зможе виграти", — писав Рубіо, публікуючи відео з українськими цивільними, які голіруч вийшли зупиняти російських солдатів.
За прогнозами ЗМІ, попри жорсткі висловлювання щодо РФ у минулому, Рубіо погодиться з планами Трампа тиснути на Україну, аби вона знайшла спосіб домовитися з Росією та залишитися поза НАТО.
Волтц: за чітку стратегію щодо України
Конгресмен від Флориди Майкл Волтц — також відомий критик адміністрації Байдена за відсутність стратегії та чіткого мирного плану щодо війни в Україні.
"Як ми сприяємо мирному завершенню цієї війни, замість того, щоб продовжувати безкінечний конфлікт, який Сполучені Штати не можуть собі дозволити? Гадаю, це лише частина стратегії Байдена і Гарріс — запізнілої, поступової, надто повільної, без чіткої мети та з необмеженими витратами, що загнали нас у глухий кут, і вони дотримуються такої лінії з першого дня.
Адміністрація Байдена закриває наші трубопроводи, вводить заборону на зріджений природний газ і змушує наших європейських та азійських союзників купувати більше у Росії, а ті, в свою чергу, використовують ці ресурси для фінансування війни, не кажучи вже про електронні компоненти. По-перше, санкції не дотримуються. По-друге, ми вливаємо мільярди в озброєння і водночас обмежуємо українців", — заявляв Волтц у вересні 2024 року.
У цілому республіканець підтримував допомогу Україні, але вимагав певних "умов" цього, включаючи збільшення витрат від європейських союзників, додатковий нагляд за коштами та поєднання допомоги із заходами безпеки на південному кордоні.
Політик неодноразово нарікав, що Путін вторгався в Україну саме за президентства демократів Обами та Байдена. Водночас Трамп "стримував" Росію від цього.
В одному з інтерв'ю напередодні виборів Волтц заявив, що вважає "цілком розумним", що війна в Україні може завершитися "якимось типом дипломатичного вирішення". За словами політика, Трамп дуже зосереджений на тому, "щоб закінчити війну, а не продовжувати її", і справді створити стратегію, "щоб обидві сторони сіли за стіл переговорів".
"Перш за все, потрібно забезпечити фактичне виконання енергетичних санкцій щодо Росії. Росія фактично є газовою станцією з ядерною зброєю. Путін зараз продає більше нафти й газу, ніж до війни, через Китай та Індію. І якщо до цього додати розблокування наших енергетичних ресурсів, зняття заборони на зріджений природний газ, його економіка і його військова машина дуже швидко висохнуть. Я тільки що розмовляв з головою парламенту Литви. Вона купує 85% нафти та газу з Техасу та Луїзіани. Вона сказала: "Що ви хочете, щоб я зробила? Повернулася до купівлі в Росії?" — тому що ми обмежили постачання енергоносіїв.
Тож я думаю, що це змусить Путіна сісти за стіл переговорів. У нас є важелі впливу, як-от зняття обмежень на застосування далекобійних ракет, які ми надали Україні. І, звісно, я думаю, що в нас є достатньо важелів впливу на Зеленського, щоб змусити їх сісти за стіл переговорів", — пояснював свою позицію Волтц.
Також політика описують як "провідного критика Китаю в Конгресі".
"З моменту здобуття місця в 2018 році він став на захист законодавства, спрямованого на зменшення залежності США від критичних мінералів з Китаю та захист американських коледжів і університетів від китайської шпигунської діяльності", — пишуть у ЗМІ.
Як прогнозують західні медіа, призначення Волтца на посаду радника Трампа поставить його в авангард низки криз національної безпеки — від питань підтримки Україні й занепокоєння щодо альянсу між Росією та Північною Кореєю до загострення на Близькому Сході.
Нагадаємо, раніше "Телеграф" розповідав про настрої щодо підтримки України, які панують у партії Трампа.