Розкішні квартири перетворили на комуналки: який вигляд раныше мав один із найцікавіших будинків у Харкові

Читать на русском
Автор
Прибутковий будинок страхового товариства "Саламандра"
Прибутковий будинок страхового товариства "Саламандра". Фото Колаж "Телеграф"

Ця будівля занесена до реєстру архітектурних пам’яток Харкова

Кожне місто має будівлі, які притягують погляд і зберігаються в пам'яті надовго. Якісь із них — монументальні, інші — химерно красиві або історично значущі. У Харкові таких будівель чимало. Одна з них — колишній прибутковий будинок страхового товариства "Саламандра" на вулиці Сумській, 17.

"Телеграф" пропонує дізнатися, як з'явився цей будинок і що з ним було в різні роки існування.

Будинок Саламандра Сумська, 17 Харків старі фото

Будинок "Саламандри" побудували завдяки одному з найстаріших страхових товариств з однойменною назвою. Спочатку компанія спеціалізувалася на страхуванні від вогню, і її символ — міфічна саламандра, здатна жити в полум'ї, — був обраний невипадково. Ця істота стала свого роду гарантією: будинок мав бути міцним, надійним і безпечним.

Харківське відділення товариства в 1914 році придбало ділянку між вулицями Сумською та Римарською та оголосило конкурс на кращий проєкт прибуткового будинку. Переможцями стали молоді архітектори М. Редькін і Д. Бердников — студенти Петербурзької академії мистецтв. Але остаточний проєкт переробив і вдосконалив досвідчений зодчий Микола Верьовкін. Саме йому вдалося надати будівлі того величного і монументального вигляду, за який його цінують досі.

Проект будинку на Сумській 17 Харків
Проєкти будівництва прибуткового будинку

Під час будівництва в холодну пору року робітники натягували брезент уздовж фасаду, обігріваючи будівлю буржуйками. Так створювалося "штучне літо", що дозволяло не зупиняти облицювальні роботи. За якість праці заохочували прямо на місці — підрядник роздавав премії з різних кишень або ігнорував робітників, якщо робота не відповідала стандартам.

Будівля побудована в дусі неокласицизму. Фасади — як з боку Сумської, так і Римарської — прикрашені іонічними пілястрами, скульптурним декором, медальйонами та античними композиціями. Особливу увагу привертає парадний двір-курдонер з фронтальним входом і фонтаном, в якому колись красувалася скульптура саламандри. Зараз він частково втрачений.

Прикраси на будинку Саламандра у Харкові
На фасаді будинку багато прикрас. Фото: Wikipedia/Михайло Титаренко

У будинку "Саламандра" шість поверхів, підвальне приміщення, а ще він із самого початку був оснащений інженерними системами, які на момент будівництва вважалися передовими: ліфтами, сміттєпроводами, внутрішніми водостоками. Всередині — просторі квартири (по 6–8 кімнат), парадні сходи, оригінальна фурнітура та високі стелі. Перший поверх займали магазини, а в підвалі незабаром після закінчення будівництва відкрилося модне театральне кабаре — "Будинок артиста". Пізніше в цьому приміщенні розміщувалася улюблена багатьма харків'янами "Млинна".

У 1920-1930 роках у будинку "Саламандра" знаходилося кабаре, яке любила харківська богема.

Після революції будівля втратила свою первісну функцію: мешканців виселили, квартири передали установам ВРНГ УРСР. Будинок став "Будинком трестів", а коли наприкінці 1920-х відкрився Держпром, чиновники з'їхали й у будівлі облаштували комунальні квартири. Розкішні апартаменти перетворилися на тісні житлові осередки для кількох сімей.

В одній із квартир з 1915 по 1943 роки проживав видатний філолог Юрій Шевельов. У 2022 році на будинку з'явилася меморіальна табличка на його честь.

У 1980 році будинок реставрували. Він, як і раніше, виконує як житлові, так і комерційні функції.