Навіть через 1000 років виглядають чудово: Естонія повернула сотні українських артефактів (відео, фото)

Читать на русском
Автор
Колаж "Телеграф" Новина оновлена 01 травня 2024, 17:03

Ці артефакти – свідчення української культури, ідентичності та є українським надбанням

У вівторок, 30 квітня, в Національному музеї історії України презентували 274 предмети археології, з них 115 – монет, які раніше були незаконно вивезені з нашої країни. Їх затримали на кордоні естонські прикордонники й Естонська Республіка повернула їх.

Про це повідомили в Міністерстві культури. Тимчасово виконувач обов'язків відомства Ростислав Карандєєв подякував за підтримку естонському народу та Уряду Естонії, які сприяли поверненню цього скарбу до України та у перші місяці повномасштабної війни активно долучилися до порятунку українських музейних колекцій, надсилаючи вантажі з усім необхідним для евакуації культурних цінностей.

"Естонія підтримувала, підтримує і підтримуватиме Україну в усіх напрямках – політичному, економічному, військовому, скільки це буде потрібно. Сьогодні мені дуже приємно спостерігати нашу тіснішу співпрацю саме в культурній сфері попри війну, яка триває. Сьогодні історичний день. Адже артефакти, що належать Україні, нарешті повернулися додому. Ці артефакти свідчення української культури, ідентичності та є українським надбанням", – зазначив заступник Глави дипломатичної місії Естонії в Україні Вагур Соосаар.

Серед повернених цінностей:

  • прикраси скіфського часу: дві парні нашивні бляшки у вигляді грифонів, ІV–III ст. до н.е.; окуття, ймовірно, дерев’яної посудини чи рогу, ІV–ІІІ ст. до н.е. Аналогії відомі з чисельних "царських" поховань з території України – кургани Товста Могила, Солоха, Гайманова Могила
  • прикраси передримського та римського часу: амулетниці у вигляді циліндрів та намистини, І ст. до н.е. – І ст. н.е. Подібні прикраси відомі у Східному Криму (Боспорське царство); золоті намистини, 1 ст. Характерні для поховань сарматської знаті, наприклад, Ногайчинський курган на території тимчасово окупованого Криму. Прикраси, зокрема з альмандинами, та пастова вставка у вигляді скарабея, І–ІІІ ст. Подібні прикраси відомі з поховань сарматів та ґрунтових могильників Західного Криму (ранні горизонти могильників Усть-Альма, Нейзац тощо). Протягом останніх років московськими археологами на території тимчасово окупованого Криму проводяться чисельні незаконні розкопки. Подібні прикраси виявлені й в ранніх похованнях могильника Фронтовоє під Севастополем.
  • середньовічні знахідки: парадна кінська упряж, рубіж VІІІ–ІХ ст. – початок IX ст. Подібна кінська упряж відома з поховань з конями салтово-маяцької культури, яку пов’язують з хазарами. Але прикраси такого рівня знайдені лише на території України – поховання № 482 Нетайлівського могильника та 8 поховань могильника Верхній Салтів (Харківська область). Перстень з птахом, який тримає в лапах гілку лавра, Х–ХІІ ст. Типовий середньовічний перстень з візантійським сюжетом, відомим по багатьох подібних знахідках на середньовічних пам’ятках України (Київ, Чернігів тощо).
  • монети візантійських імператорів: Костянтина VII Багрянородного (920–944 рр.), Никифора 11 Фоки (963–969 рр.); Іоанна І Цимісхія (969–976 рр.), Василія II Болгаробійця (976–1025 рр.). Подібні монети у X та XI ст. були поширені майже на всій території сучасної України.

"Колекція, яку Естонія повернула Україні, стосується тисячолітнього періоду історії України. Ми дуже вдячні за це", – сказав Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.

Раніше "Телеграф" писав, що вчені розшифрували глиняну табличку, якій близько 3000 тисячі років. Ця табличка описує катастрофічне вторгнення до чотирьох міст Хетської імперії під час громадянської війни.