Як військовому звільнитися зі служби: юрист розповіла про нюанси
- Автор
- Дата публікації
- Автор
У рапорті необхідно просити направлення на медкомісію
Військовослужбовців можуть звільняти зі служби за станом здоров'я. Процес звільнення регламентований та включає кілька важливих етапів.
Про це детальніше розповіла адвокат АО "Fomin & Partners" Анастасія Григор’єва для "Телеграфу". За її словами, військовий має подати рапорт і пройти певну процедуру оцінки стану здоров'я.
Для початку військовослужбовець повинен скласти рапорт на ім’я командира, в якому зазначити підстави для звільнення (наприклад, стан здоров'я). Важливо, щоб рапорт про звільнення з військової служби відповідав певним вимогам, а саме:
- найменування посади командира (начальника), якому адресується рапорт;
- заголовок (назва документа) "Рапорт";
- суть порушеного питання (підстави звільнення з військової служби);
- перелік доданих до рапорту документів або їх копій (за потреби);
- дату, найменування займаної посади, військове звання, власне ім’я та прізвище, особистий підпис.
У цьому документі військовий також має попросити направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК), яка оцінить його стан.
Як пояснює юристка, згідно з нормативними актами, командири не мають права вимагати від військових виконання додаткових вимог, таких як певний шрифт або відступи, а також відмовляти у прийнятті рапорту без вагомих причин.
"Непогодження рапорту безпосереднім та/або прямими командирами (начальниками) не перешкоджає подальшому руху рапорту для його розгляду командиром (начальником) або іншою посадовою особою, яка уповноважена приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, та прийняття рішення по суті", — зазначає адвокат Анастасія Григор’єва.
Рапорт можна подати як у паперовому вигляді, так і через електронну пошту військової частини з використанням електронного підпису.
Після розгляду рапорту військовий отримує направлення на ВЛК. Він має підготувати необхідні документи, зокрема медичну книжку, військовий квиток, фотокартку 3х4 та службову характеристику.
"Якщо ж направлення необхідне у зв’язку з пораненням, травм, контузій та каліцтва, отриманих під час проходження військової служби – подається також оригінал довідки про обставини одержання травми, поранення, контузії або каліцтва (копії повинні бути належним чином завірені)", — пояснює юристка.
На основі медичного огляду ВЛК видає висновок щодо непридатності військового до служби, що стає підставою для звільнення. Комісія може також надати тимчасове звільнення від обов'язків, якщо стан здоров’я потребує додаткової оцінки через 6-12 місяців. Військова частина після отримання висновку ВЛК оформлює наказ про звільнення, після чого військовослужбовець здає посаду та офіційно звільняється з лав ЗСУ. Зазвичай, процес звільнення рядового складу триває до двох місяців, для офіцерів — 3–5 місяців.
"Якщо ви не згодні з її (ВЛК — ред.) висновками, шлях один — оскарження з проханням або здійснити переогляд (коли не всі діагнози враховані), або новий огляд — наприклад, якщо у висновку ВЛК написаний інший діагноз, або діагноз висновку не збігається з медичним епікризом. Оскарження в адміністративному порядку — скарга до РВЛК, ЦВЛК – зазвичай, забирає 2 місяці. В судовому порядку – строк може розтягнутися від 3-х місяців до року і навіть більше", — нагадує адвокатка.
Григор'єва додала, що у разі затягування процедури, військові можуть подати скарги на гарячу лінію Міністерства оборони України (за телефоном 1512) або на електронну пошту МОУ. Також вона радить звертатися за юридично допомогою, якщо є підстави.
Раніше "Телеграф" писав, за яких підстав чоловік може звільнитися з військової служби. З деякими захворюваннями військового можуть визнати непридатним.