Шмигаль розкрив деталі угоди про корисні копалини зі США (основні пункти)
- Автор
- Дата публікації
- Автор

Документ буде розглянутий урядом України та остаточно узгоджений під час переговорів між президентами України та США
Україна та США фактично відпрацювали остаточний варіант угоди щодо рідкісноземельних копалин. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль каже, що зараз ця угода називається "Угодою про встановлення правил та умов інвестиційного фонду відновлення України".
Про це Шмигаль розповів в ефірі національного телемарафону. За його словами, фактично, це попередній договір, який матиме юридичну силу.
Інвестиційний фонд наповнюватиме США та Україна
"Він передбачає створення інвестиційного фонду для відбудови України, яким Україна та США спільно управлятимуть і наповнюватимуть", – розповів Шмигаль.
До речі, які корисні копалини заховані в надрах нашої країни, ви можете дізнатись у матеріалі "Телеграфу".
Прем'єр-міністр каже, ця угода безпосередньо пов’язана з гарантіями безпеки України. Тому ні президент Володимир Зеленський, ні Кабмін не розглядатимуть її без цього.
Безпековий характер цієї угоди – це пріоритет для нашої країни
"У преамбулі угоди дуже чітко зазначено, що, беручи до уваги бажання американського народу інвестувати разом з Україною у вільну, суверенну й безпечну державу, це є початком угоди. Я прямо цитую текст, і це важливо для нас, щоб зрозуміти, з якою метою її укладено. Безпековий характер цієї угоди – це пріоритет номер один для нашої країни, уряду та президента", – наголосив прем'єр.
В угоді міститься посилання на Будапештський меморандум, який підкреслює внесок України у міжнародну безпеку шляхом відмови від третього за величиною ядерного арсеналу у світі.
Очікується, що документ буде розглянутий урядом України та остаточно узгоджений під час переговорів між президентами України та США.
Основні положення угоди про рідкісноземельні метали:
- створення інвестиційного фонду — Україна та США на рівних управлятимуть Фондом відбудови України;
- прив’язка до безпекових гарантій — угода є частиною архітектури безпеки, включаючи підтримку вступу України в НАТО або альтернативні гарантії;
- фінансування фонду — 50% доходів України від ренти чи ліцензій на корисні копалини та дивідендів на об’єкти інфраструктури направлятимуться у фонд;
- спільні внески США та України — кошти будуть інвестовані у відновлення, економіку та безпеку України;
- визнання внеску України у міжнародну безпеку — згадка про відмову від ядерного арсеналу (відсилання до Будапештського меморандуму);
- управління фондом — здійснюється спільно урядами України та США.
Погодження угоди — що відомо
Видання Financial Times з посиланням на джерела 25 лютогго писало, що Україна і США погодили деталі угоди щодо рідкісноземельних металів. У тексті зазначалось, що Україна готова підписати угоду, яка передбачає спільну зі США розробку своїх мінеральних ресурсів, включно з нафтою і газом.
За інформацією FT, остаточний варіант угоди передбачає створення фонду, до якого Україна буде відраховувати 50 відсотків доходів із продажу рідкісноземельних ресурсів.
Що шукає Дональд Трамп у наших родовищах — читайте в матеріалі "Телеграфу" за посиланням.