Борець за свободу, який пережив радянські концтабори: як виглядає могила Степана Хмари і від чого він помер
- Автор
- Дата публікації
- Автор

Він був народним депутатом I, II та IV скликань Ради
Минулого року пішов із життя видатний український політик, дисидент та народний депутат Степан Хмара. Він зробив великий внесок у боротьбу за незалежність нашої країни, адже все життя боровся проти комунізму та навіть був в’язнем радянських таборів.
"Телеграф" вирішив з’ясувати, як виглядає могила видатного українського політика Степана Хмари й де його поховано. Ми дізналися про його життя про деякі факти.
Степан Хмара — що про нього відомо і чим запам’ятався
Український дисидент Степан Хмара народився 1937 року у селі Боб’ятин Львівського воєводства Польщі (з 1939 року Львівська область України). Після закінчення школи Степан став студентом стоматологічного факультету Львівського медичного інституту. Тоді він активно почав цікавитися дисидентським рухом і став брати участь у випуску підпільного журналу "Український вісник".

У 1975 році Степана Хмару вперше затримали правоохоронні органи, але відпустили, оскільки його справа не була підтверджена серйозними доказами. А через п’ять років відбувся другий арешт і тоді українського борця за свободу засудили сім років позбавлення волі й п’ять років заслання за статтею 62 ч. 1 "Антирадянська агітація і пропаганда" і 150 "Приватнопідприємницька діяльність з використанням державних, кооперативних або інших громадських форм". Своє покарання він відбував на Уралі.

У 1987 році Степан Хмара повернувся в Україну і став одним із керівників Української Гельсінської спілки, щоб протистояти комуністичному режиму. У 1990 році його обрали народним депутатом і він працював у парламенті І, ІІ та ІV скликань.

У жовтні 1990 року Степан Хмара підтримав студентську Революцію — він приєднався до протестувальників і разом із ними тримав голодування, яке тривало 13 днів. Невдовзі після цього його затримали за звинуваченням у нападі на міліціонера. Цей інцидент набув широкого резонансу й увійшов в історію як "справа Хмари". Політика утримували в ув’язненні до квітня 1991 року, допоки розслідування не довело — арешт був незаконним, а звинувачення політично вмотивовані.

Степан Хмара відіграв помітну роль у становленні української державності. У Верховній Раді він був одним з авторів Декларації про державний суверенітет України. Він різко критикував Леоніда Кравчука за відмову від ядерної зброї та вимагав виведення російських військ Чорноморського флоту з території країни.

Видатний політик був на акціях "Україна без Кучми", під час Помаранчевої революції та Революції гідності. З початком війни на Донбасі виступав проти переговорів у Мінську. За свою принципову позицію та внесок у розвиток країни отримав звання Героя України.
Як виглядає могила Степана Хмари
Український політик Степан Хмара пішов із життя 21 лютого 2024 року у віці 86 років. Його життя забрало онкологічне захворювання.

Поховали відомого дисидента на Байковому цвинтарі. На його могилі встановили дерев’яний хрест із великим портретом. Але у жовтні минулого року фотографію на могилі пошкодили вандали.

У Конгресі Українських Націоналістів відреагували на інцидент, зазначивши, що "Хмару бояться і мертвого", оскільки він був затятим борцем за свободу.

"Телеграф" писав раніше, як виглядає могила видатного академіка Патона, який помер у віці 101 року. Він пережив дружину та навіть дочку.