Вигравав суди, наче лускав насіння: що відомо про справи Портнова проти українських журналістів
- Автор
- Дата публікації
- Автор
- 677

Фінансової компенсації Портнову було мало
Колишній радник експрезидента України Віктора Януковича Андрій Портнов був застрелений в Іспанії. Як повідомляють місцеві ЗМІ, він отримав чотири кульові поранення та помер на місці від травм, несумісних із життям.
Портнов, який виїхав з України у 2014 році, перебував під санкціями США, а в останні роки активно судився з українськими журналістами та громадськими організаціями. Зокрема, у квітні 2023 року Печерський суд став на бік Портнова у справі проти "Схем", NV, Громадського, Прямого та 5 каналу. Суд визнав недостовірною інформацію про його ймовірну причетність до підпалу авто водія "Схем" Бориса Мазура, попри те, що саме Портнов раніше публікував особисті дані Мазура в Telegram.
У грудні 2023 року він виграв справу проти Центру протидії корупції, "Української правди" та журналу "Фокус", які опублікували матеріал про його проросійську позицію. Печерський райсуд Києва тоді зобов’язав відповідачів – медіа – спростувати цю інформацію. Юристи ЦПК заявили про упередженість рішення та подали апеляцію.
Портнов також подавав позов проти журналіста Юрія Бутусова та у червні 2024 року виграв його, а у вересні 2024 року – проти аналітичного центру StateWatch, LB.ua та The Kyiv Independent. У цій справі вже Шевченківський суд задовольнив вимоги позивача та зобов’язав медіа спростувати матеріали про його проросійську діяльність. Суд постановив, що інформація про проросійські погляди та дії позивача, оприлюднена в матеріалах зазначених організацій, є недостовірною та такою, що завдає шкоди його діловій репутації. Редакції оскаржили це рішення в апеляційному порядку, назвавши його політично вмотивованим і таким, що порушує засади свободи слова.
6 травня 2025 року стало відомо, що з головної редакторки видання The Kyiv Independent Ольги Руденко, організації "StateWatch" та активіста Гліба Каневського примусово стягнули по 21 тисячі гривень на користь Портнова – а також майже 85 тисяч судових витрат. Ухвалою Київського адмінсуду рішення залишили без змін, тож воно набуло законної сили.
16 травня 2025 року Ольга Руденко повідомила, що Портнов вимагав не лише фінансової компенсації, а й спростування оцінного судження про те, що він був проросійським політиком.
"Додатковий рівень абсурду в тому, що Портнов вимагає спростування в дуже дивний спосіб: на вимогу виконавчої служби, одна організація і дві фізичні особи — Statewatch, Гліб Канєвський і я — мають якимось чином разом забезпечити публікацію спростування у виданні Kyiv Independent. Це рішення, яке неможливо виконати, бо воно немає сенсу — вимога не за адресою", – дописала вона.
Журналістка зазначила, що триває оскарження і рішення суду, і вимоги виконавчої служби.
"Ми подали касацію на рішення суду. Вона в процесі розгляду. Це — остання інстанція в Україні. Якщо і касація лишить рішення на користь Портнова в силі, це буде фінальним штрихом до визнання, що колишній посадовець Януковича має необмежений вплив на судову систему України".
Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав, що іспанська поліція відкрила розслідування у справі про гучне вбивство колишнього радника Віктора Януковича Андрія Портнова, яке сталося вранці в Мадриді. Експосадовця, обвинуваченого в Україні у державній зраді, застрелили поблизу американської школи, куди він щойно привів своїх дітей. Подія викликала широкий резонанс як у суспільстві, так і серед експертного середовища. Свої коментарі щодо можливих мотивів убивства "Телеграфу" надали Тарас Загородній, керуючий партнер "Національної антикризової групи", та політолог Олег Саакян.