Ми використовуємо Куки!

"Карта" Москви чи Пекіна? Дипломат назвав найгірший для України варіант гри Трампа

Читать на русском
Автор
Фігури голови Китаю Сі Цзіньпіна, президента США Дональда Трампа та Володимира Путіна на карнавалі у Дюссельдорфі (Німеччина)
Фігури голови Китаю Сі Цзіньпіна, президента США Дональда Трампа та Володимира Путіна на карнавалі у Дюссельдорфі (Німеччина). Фото Getty Images

Офіційна і реальна політика Вашингтона можуть мати великі відмінності

Озвучені адміністрацією Дональда Трампа наміри "відірвати" Росію від Китаю, запропонувавши їй збереження впливу в Україні, можуть не збігатися з реальними діями Білого дому. Але при цьому США можуть мати якийсь більш тонкий план щодо Росії.

Про це в міні-інтерв’ю "Телеграфу" розповів професійний дипломат, посол України в Республіці Хорватія (2010—2017) та Боснії і Герцеговині (2011—2017) Олександр Левченко.

Більше читайте у публікації: "Україна ледь не на пташиних правах": дипломат про складнощі з Трампом і життєво важливий для Києва крок".

Він нагадав, що у демократичних країнах відмінності між декларованою і реальною політикою менше, а в країнах автократії вона може бути разючою.

— Наприклад, офіційна Москва часто декларує начебто мирні наміри та бажання закінчити війну, але реально Кремль зацікавлений у продовженні війни та захопленні якомога більше українських територій. Багато міжнародних аналітиків зараз звинувачують США у крені до автократизму. Тому офіційна і реальна політика Вашингтона можуть мати доволі великі відмінності, і всі заяви нової адміністрації треба сприймати зі значним "резервом", — каже дипломат.

За його словами, тактику стратегічної невизначеності, яку Трамп застосував у передвиборчій президентській кампанії, він частково використовує і зараз у реальному політичному житті.

— Ми не можемо виключати якийсь більш тонкий план щодо Росії. Причому це може бути як більш жорстка позиція щодо Кремля, так і протилежна політика, союзницького характеру з Москвою. Очевидно, що вектор стратегічної невизначеності використовується не тільки для камуфляжу реальних дій, а й як відстрочка до ухвалення серйозних зовнішньополітичних рішень, що можуть мати визначальний характер на всю систему міжнародних відносин, — наголошує експосол.

На його думку, Вашингтон тестує перспективність відносин як з Москвою, так і з Пекіном. При цьому застосовує реальний сценарій вибудови стосунків залежно від реакції на американські дії з боку російської та китайської сторони.

— На початку 1970-х років адміністрації президента Ніксона вдалося встановити досить непогані стосунки з китайським лідером Мао Цзедуном, і тоді Китай вдалося відірвати від радянського блоку. КНР залишалася соціалістичною країною, проте в дуже натягнутих відносинах з Москвою. Не виключено, що тепер Вашингтон спробує зіграти "на карту" Москви, щоб розхитати відносини з Пекіном, — каже Олександр Левченко.

Він не виключив варіант американо-китайського зближення на шкоду Росії, а також домовленості США, Китаю і РФ з розподілу сфер впливу у світі.

— Це, мабуть, найгірший варіант, бо тоді Європа відходить до сфери впливу Москви, а отже американці будуть мінімально допомагати своїм партнерам по НАТО у разі російської агресії. Це відчули у Брюсселі, Лондоні, Парижі і почали вибудовувати нову конфігурацію європейської зовнішньої та безпекової політики, і тут визначальне місце займатиме Україна. Європа зрозуміла, що їй самій треба потурбуватися про свою безпеку, і вона почала серйозні кроки щодо нарощування власного оборонного потенціалу та збільшення допомоги Україні, — підсумував експосол.

Нагадаємо, раніше він пояснив "Телеграфу", як мають діяти українські дипломати у США.