Газовий конфлікт із Росією та "ваучерна приватизація": де зараз скандальний експрем'єр Єхануров і що про нього відомо

Читать на русском
Автор
6601
Юрій Єхануров - експрем'єрміністр України Новина оновлена 17 жовтня 2024, 11:58
Юрій Єхануров - експрем'єрміністр України. Фото Колаж "Телеграфу"

Юрій Єхануров за свою політичну кар'єру побував практично на всіх найважливіших державних посадах

Колишній прем’єрміністр України Юрій Єхануров — відома особа в українському політикумі. Він обіймав низку важливих посад і був впливовою фігурою у державі. Проте раптово зник із медіапростору і перестав з'являтися у ЗМІ.

"Телеграф" вирішив з’ясувати, де зараз Юрій Єхануров, пригадати скандали, у яких він фігурував, та його діяльність.

Що відомо про Юрія Єханурова

Народився Єхануров 23 серпня 1948 року у селі Белькачі Учурського району Якутської АРСР. Навчався у Буйській школі, а у віці 15 років переїхав із сім'єю до Києва. Вищу освіту здобув у будівельному технікумі, де навчався за спеціальністю "технік-будівельник".

Юрій Єхануров

Свою кар'єру Юрій Єхануров розпочав із роботи на заводі залізобетонних виробів, де спочатку був майстром, а потім директором. Пізніше став керуючим тресту "Київміськбудкомплект", а потім — тресту "Буддеталь".

У 1998 році Єханурова вперше було обрано до Верховної Ради України. У 1999-2001 роках він обіймав посаду Першого віце-прем'єр-міністра України в уряді Віктора Ющенка. 2001 року його було призначено першим заступником глави адміністрації президента після відставки уряду Ющенка. У вересні 2005 року президент Віктор Ющенко призначив Єханурова прем'єр-міністром України, а через рік він склав повноваження.

Юрій Єхануров

Скандали, у яких фігурував Юрій Єхануров

Одним із найгучніших скандалів у кар'єрі Єханурова став газовий конфлікт між Україною та Росією, що розгорнувся під час його прем'єрства. У грудні 2005 року Росія раптово оголосила про підвищення ціни на газ для України з $50 до $230 за 1000 кубометрів. Переговори про нові умови постачання завершилися підписанням у січні 2006 року угоди між "Нафтогазом" та "Газпромом" через посередника — компанію "РосУкрЕнерго". Багато хто вважав, що угода не була вигідною для України, а посередництво компанії "РосУкрЕнерго" викликало підозри у корупційних схемах. Однак Єхануров виправдовував угоду, заявляючи, що це був єдиний можливий варіант збереження газопостачання.

Фото: Українська правда

Пізніше у 2011 році відбувся гучний судовий процес, у якому фігурували обидва експрем'єрміністри — Юрій Єхануров та Юлія Тимошенко. У Печерському суді Єханурова допитували, як свідка, він заявив, що Тимошенко підписала невигідний для України газовий контракт під час "газової кризи 2009 року", тому що була залежна від російської Генпрокуратури. У свою чергу, Юлія Тимошенко заявила, що газові угоди з "Газпромом" були вимушеним кроком, викликаним тим, що Росія припинила постачання газу не тільки для України, а й для країн Європи. А "газова криза", за її словами, стала наслідком допуску на ринок компанії "РосУкрЕнерго" Юрієм Єхануровим.

Фото: УКраїнська правда

Ще один скандал пов'язаний із "ваучерною приватизацією", яку провернув Юрій Єхануров, перебуваючи на посаді голови Фонду державного майна (з 1994 до 1997 року). Приватизацію в Україні затіяли після розпаду Радянського союзу — її було зведено до роздачі так званих ваучерів населенню. Історія з "ваучерною приватизацією" обернулася тим, що великі інвестиційні компанії та спільноти виманили їх у простих громадян, вручаючи марні папірці. Хороших акцій просте населення не отримало, а компанії, які примудрилися їх заграбати, незабаром стали власниками нерухомості, газет та пароплавів. Судячи з висловлювань Єханурова, він явно був у частці, адже на той час запевнив просте населення, що й сам теж купить акції підприємств, що приватизуються, але він цього не зробив.

Де зараз Юрій Єхануров

Судячи зі сторінки Юрія Єханурова у Facebook, він живе у Києві. Він підтримує Україну і часто викладає різні дописи, але пише російською, іноді також українською. У соцмережі зазначено, що Юрій Єхануров — професор у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

Фото: facebook.com/yekhanurov

Раніше "Телеграф" розповідав, де зараз скандальний регіонал Вадим Колесніченко. Після Революції Гідності, у 2014 році Вадим Колесніченко втік з України, а пізніше стало відомо, що він оселився у Росії.