Ми використовуємо Куки!

Штрафи і робота з росіянами у 2022-му? Що не так з підприємством, яке забезпечує роботу держреєстрів

Читать на русском
Автор
2149
Національні інформаційні системи щорічно отримують сотні мільйонів гривень з держбюджету. Фото Колаж "Телеграфу" Новина оновлена 27 грудня 2024, 17:07
Національні інформаційні системи щорічно отримують сотні мільйонів гривень з держбюджету. Фото Колаж "Телеграфу"

Діяльність фірм, з якими працює держпідприємство, викликала питання у правоохоронців

Міністерство юстиції щорічно перераховує сотні мільйонів гривень власному ДП "Національні інформаційні системи" (НАІС) за те, щоб працювали державні реєстри. А саме підприємство закуповує у приватних фірм різні послуги та обладнання, наприклад, для модернізації систем збереження даних.

На фоні кібератаки на Державні та Єдині реєстри "Телеграф" поцікавився, скільки коштує державі функціонування реєстрів, які в ніч на 20 грудня хакнули росіяни.

Хто створив, той й оплачує музику

З середини 2015 року за створення та супроводження програмного забезпечення автоматизованих систем Єдиних та Державних реєстрів Мін'юсту, інших електронних баз, надання доступу до них фізичним та юридичним особам, а також забезпечення збереження та захист даних, що містяться в автоматизованих системах, відповідає ДП "Національні інформаційні системи" (НАІС). Крім центрального офісу у підприємства є 22 відокремлених підрозділи чи філії. А очолює його з 2019 року Олексій Бережний, який був на момент призначення власником ПП "Полі-банк" (наразі його діяльність припинена"), а також директором двох товариств з обмеженою відповідальністю – "Укр.Пей" та "Укр.Пей-Сервіс" (обидва дотичні до діяльності у сфері IT).

Сьогодні сайт Мін'юсту як і держпідприємства недоступний для користувачів

Раз на рік Мін'юст оголошує тендер на закупівлю послуги з забезпечення функціонування реєстрів, які є у власності відомстві. Переможцем торгів за відсутністю конкурентів стабільно стає НАІС. Наприклад, у 2020 році держпідприємство отримало з держбюджету 358 250 976 гривень, наступного, 2021 року сума підросла на сотню мільйонів і становила вже 424 670 396 гривень, у 2022 році – знизилась до 391 823 997 гривень. В поточному році на рахунки підприємства з держбюджету має надійти 473 724 216 гривень.

Витрати на підтримку роботи реєстрів - це десятки мільйонів гривень кожен

Відповідно до договору, який розміщений на сайті Prozorro, найбільші витрати пов'язані з підтримкою Держреєстру речових прав на нерухоме майно – 146,8 млн гривень/рік, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань – це 75,8 млн. гривень/рік, Державного реєстру актів цивільного стану громадян – 49,2 млн гривень, Держреєстру обтяжень рухомого майна – 46,6 млн. гривень і т.д.

Загалом НАІС відповідальний за 15 реєстрів з важливим даними

З чим пов'язане зростання витрат з року в рік наразі не дуже зрозуміло, в обґрунтуванні проведення цьогорічної процедури закупівель зазначено лише, що виключно НАІС "може надавати відповідні послуги повною мірою та без порушення чинного законодавства". Хоча останнє твердження виглядає сумнівним з огляду на те, що Антимонопольний комітет кілька разів штрафував державне підприємство. Зокрема, наприкінці 2018 року – на 1,2 млн гривень, адже "Національні інформаційні системи" порушили законодавство про захист від економічної конкуренції. В ході розслідування було встановлено, що ДП застосовувало протягом двох попередніх років різні умови доступу та користування реєстрами.

Без альтернативи - послуги щодо забезпечення роботи реєстрів може надавати тільки ДП

Доступ, до речі, був і є платним. Зокрема, у 2022 році, коли реєстри були закриті для загалу, НАІС продовжувало надавати відомості за гроші за запитом. Наприклад, від 5,95 до майже 117,45 тис. гривень/місяць (в залежно від кількості запитів) коштував доступ до Єдиного державного реєстру, а до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно — від 19,2 до майже 226,5 тис. гривень/місяць. При цьому видання DOU з'ясувало, що серед клієнтів держпідприємства у 2022 році опинились компанії з "російським слідом". Це зокрема АТ "Міжнародний резервний банк" (засновник ПАТ "Сбербанк Росії"), АТ "Банк Форвард (власник – "Банк русский стандарт), ТОВ "Феодал" (засновник Кирило Аладашев, що "в анамнезі" має посаду фіндиректора російського банку ВТБ).

Тоді в держпідприємстві пояснювали це тим, що жодні нормативно-правові акти "не встановлюють обмежень щодо саме можливості отримання відомостей з ЄДР з причин наявності того чи іншого громадянства заявника".

Яку маржу має державне підприємство

Діяльність НАІС з урахуванням фінансової статистики, яку надає Опендатабот, виглядає як успішна й прибуткова. Якщо порівнювати надходження від продажів послуг у 2020 й 2024 році, то вони зросли майже в 47 разів (!): з 21,4 млн до 994,8 млн гривень. В десятці найбільш значних замовників послуг ДК на мільйони крім Міністерства юстиції також його регіональні управління в Одесі, Івано-Франківську, Сумах, Дніпрі та Дніпропетровській області, Харкові та Хмельницькому, а також Державна регуляторна служба України. Але "торгує" підприємство й по-дрібному, серед останніх тендерів, наприклад, є продаж токенів за пів тисячі гривень для Білківської сільради, послуг з комп'ютерної підтримки за 4 725 гривень для Івано-Франківського адміністративного окружного суду або послуги з обробки даних за 21 576 гривень для ГУ Держспоживслужби у Київській області тощо.

Мін'юст та його регіональні управління серед основних "клієнтів" ДП

НАІС й само активно закуповує обладнання й послуги для забезпечення власної діяльності у сторонніх, переважно приватних фірм. При цьому витрати за останні роки то збільшувались, то зменшувались; якщо порівняти 2021 й 2024, то й тут відбулось зростання, але у двічі: з 237,7 до 519 млн гривень. Найчастіше переможцями тендерів, які проводить державне підприємство ставали: ТОВ "Айкюжн IT", ДП "Поліграфічний комбінат Зоря", ТОВ "Аккордгруп", "Аваліс", "Інтеркрейсі бейз", "БМС Техно", ПРаТ "Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій", ТОВ "IТ-інтегратор", "Медирент-Солюшенс" та "БСС Україна". Причому дві з фірм ("Айкюжн IT" та "Інтеркрейсі бейз") мають одного засновника – кіпрську компанію Інтекресі Венче ЛТД (INTECRACY VENTURE LTD).

Частину своїх функцій ДП виконує руками приватних фірм, часом з сумнівною репутацією

Загалом тендери виглядають як міжсобойчики, коли участь бере або одна фірма, або кілька тих самих. Серед "свіжих" торгів, проведених НАІС, наприклад, постачання послуг з активації техпідтримки та гарантії обладнання. За результатами тендеру угода на 2,6 млн гривень була укладена з "Аккордгруп". Влітку ця ж компанія зобов'язалась поставити серверне обладнання на 20,9 млн гривень.

А фірма "Аваліс" виграла торги на постачання обладнання для модернізації систем збереження даних на загальну суму 38,4 млн гривень. Ще 3,6 млн гривень держпідприємство заплатить цьому ТОВ за пакет послуг з підтримки програмного забезпечення для резервного копіювання Commvault Complete Backup&Recovery. "БСС Україна" у вересні виграло тендер на 23,4 млн гривень й має на цю суму надати послуги з підтримки програмного забезпечення Oracle.

А буквально кілька днів тому стали відомі результати тендеру на постачання програмної продукції хмарного захисту інфраструктури від DDoS-атак у вигляді оновлень, додатків, доповнень та розширення функціоналу. Її мало б постачати ТОВ "В2В Рішення".

З огляду на документи, наявні у відкритому доступі, держпідприємство не дуже хвилює сумнівна репутація деяких фірм, та й до його діяльності після їхнього вивчення виникають питання. Наприклад, згаданий ТОВ "Аваліс" фігурує в кримінальному провадження за ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу України, відкритому у листопаді 2023 року. В ухвалі Голосіївського районного суду м. Києва зазначено, що посадові особи низки держпідприємств та установ під час проведення тендерних закупівель заволоділи 17,5 млн гривень державних коштів. "Моніторингом цін на комплектуючі, включені в закупівлю замовником, встановлено, що приблизна націнка на відповідну продукцію може становити близько 5 млн гривень", – йдеться в документі. Мова про закупівлю систем збереження бази даних, до постачання яких долучалось ТОВ "Аваліс".

Номери тендерів, зазначені у справі, укладені НАІС з ТОВ "Аваліс"

Були питання у правоохоронців й до інших партнерів держпідприємства. Зокрема, в Постанові Шевченківського районного суду м. Києва йшлося про те, що "БСС Україна", ТОВ "РДТЕХ" та "ОС Консалтінг" підозрюються в отриманні за 2016-2020 рік від низки державних установ на кшталт Мінфіну, Нацбанку та інших понад 500 млн. гривень за послуги з технічної підтримки та програмне забезпечення. Як встановили правоохоронці, ці фірми юридично пов'язані між собою, тому не так важливо, хто перемагав в тендерах, до того ж публічні закупівлі, в яких вони брали участь, нібито проводились за завищеними цінами.

Крім того, слідство припустило, що ТОВ "РДТЕХ" нібито має зв'язок з акціонерним товариством з російською реєстрацією, а останнє могло здійснювати віддалений доступ до корпоративних серверів групи згаданих компаній. А оскільки ті були задіяні в забезпеченні роботи систем державних установ, правоохоронних органів, операторів телекомунікацій, банківських установах тощо, то стороннім особам могла стати доступною інформація з обмеженим доступом.

Але ці підозри не знайшли підтвердження, на чому наполягає керівництво ТОВ "РДТЕХ", посилаючись на більш "свіжу" ухвалу Оболонського районного суду міста Києва. В тексті документа зазначено, що в ході розслідування була змінена попередня кваліфікація дій фірми зі ст. 330 ("передача або збирання відомостей, що становлять службову інформацію, зібрану у процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни") на ст. 361 Кримінального кодексу України ("несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж").

— Тобто учасники ТОВ "РДТЕХ" не мають жодного відношення до країни-агресора — РФ, не мають жодних комерційних зв'язків з компаніями з РФ, або фізичними особами РФ, а також не встановлена будь-яка пов'язаність зазначених в ухвалі компаній між собою, — наголосили в компанії, зазначивши, що у 2024 році кримінальна справа була взагалі закрита через відсутність складу злочину.

Як повідомляв "Телеграф", влада запевняє: Україна має повний резервний бекап даних, що містяться в усіх державних реєстрах. Натомість поки триватиме відновлення їхньої роботи українці відчують певні незручності.