І це не гривня: 32 роки тому в України з’явилася своя перша валюта, як вона виглядала (фото)

Читать на русском
Автор
І це не гривня: 32 роки тому в України з’явилася своя перша валюта, як вона виглядала (фото) Новина оновлена 12 листопада 2024, 10:39

Карбованцы проіснували кілька років

Тридцять два роки тому 12 листопада Україна вийшла із рублевої зони. Законним засобом платежу стала нова тимчасова валюта – купони карбованці.

"Телеграф" розповідає як це було. Так, 20 березня 1991 року Верховна Рада Української РСР оголосила розташовані на території України банки власністю республіки та створила на базі Українського республіканського банку Держбанку СРСР Національний банк України. Серед іншого на нього покладалися завдання регулювання грошового обігу та кредиту. До запровадження своєї національної грошової одиниці республіки зберігалася загальносоюзна грошова система.

Метою введення нової валюти був захист українського ринку через лібералізацію цін у Росії, а також недостатній обсяг готівки для соцвиплат. 10 січня 1992 р. в обіг в Україні було введено купони багаторазового використання. Вони розглядалися як тимчасова грошова одиниця на перехідний період до введення гривні та використовувалися паралельно із радянським рублем за курсом 1:1.

Перші проєкт запровадження гривні з’явилися ще 1993 року, проте висока інфляція затримала введення її в обіг на три роки. Якщо 1992 року купюрою найвищого номіналу було 100 карбованців, то в середині 1995-го — 1 мільйон, найменшого — 1000 рублів за вартості 1 долара США близько 150 тисяч.

Як виглядали карбованці:

Нагадаємо, раніше ми писали про те, чому деякі жителі СРСР жили у бочках.