Спека — не найгірше: експерт розповів, чи повернуться графіки відключень
- Автор
- Дата публікації
- Автор
Експерт з енергетики пояснив, чому літня спека не загрожує стабільності енергопостачання
Українська енергосистема наразі має невеликий резерв і навіть частково обмежує генерацію сонячних електростанцій через надлишок електроенергії. Тому стабілізаційних відключень за базовим сценарієм поки не очікується навіть попри потужну хвилю спеки.
Що реально загрожує українцям зі світлом цього літа і чи можна вмикати кондиціонер без побоювань — з'ясовував "Телеграф" у бліцінтерв'ю з експертом з енергетики Геннадієм Рябцевим.
Ключові факти з інтерв'ю:
- Аварійні відключення у Києві в четвер спричинило пошкоджене після атаки РФ обладнання, а не спека
- Влітку споживання електроенергії зростає лише на кілька відсотків — проти третини взимку
- Стабілізаційних графіків відключень базовий сценарій не передбачає
- Єдина реальна загроза — масовані ракетні удари РФ по енергетичній інфраструктурі
Чому в Києві в четвер вводили екстрені відключення — через спеку?
— Якщо спека і вплинула, то лише опосередковано. Коли навантаження на мережу зростає — зокрема через підвищення температури і збільшення обсягів споживання — зростає і ймовірність відмов. Те обладнання, яке відмовило, неодноразово ремонтувалося і, найімовірніше, після чергової російської атаки під час огляду та тестування не було виявлено пошкодження, що і призвело до запровадження аварійних відключень. Утім, енергетики доволі швидко встановили причину, і електропостачання було відновлено вже через кілька годин у повному обсязі.
Такі відмови, на жаль, не є винятком. І впродовж міжсезоння вони стануть однією з причин, що можуть призвести до тимчасових обмежень споживання. Другою причиною може бути негода — аномально високі температури, зливи, пориви вітру. Третім небезпечним чинником є атаки Російської Федерації. Усе це в комплексі здатне спричинити аварійні відключення в тих регіонах, де стався збій, де вдарила негода або де росіяни поцілили саме по критичній інфраструктурі. Тобто в окремих регіонах України можливі нетривалі аварійні відключення, необхідні для усунення наслідків відмов, негоди чи ударів РФ.
Чи готова українська енергосистема до тривалої спеки з температурами понад +30 градусів?
— На відміну від опалювального сезону, коли через зниження температури споживання електроенергії зростає більш ніж на третину, літній сезон характеризується значно меншим зростанням. Взимку енергосистемі потрібно щогодини приблизно 17–18 ГВт, тоді як влітку достатньо близько 11 ГВт у середньому.
При цьому літо характеризується тим, що потреба в електроенергії в найспекотніші дні збігається з можливостями найбільшої генерації. Саме вдень найактивніше працюють сонячні електростанції. Взимку ж піки генерації і споживання не збігаються. Це співпадіння влітку дає підстави розраховувати на достатній обсяг електроенергії навіть при температурі вище +25°, яка якраз притаманна сонячним дням. Тому електроенергії — і зараз, і в період очікуваної спеки — вистачить для забезпечення потреб усіх споживачів, зокрема для кондиціонування.
Наскільки суттєво зростає споживання електроенергії під час спекотної погоди через масове використання кондиціонерів?
— У спекотні дні споживання може бути більшим за середнє лише на кілька відсотків — на одиниці, а не на десятки. Причому найбільшими споживачами в такі дні є не домогосподарства, а суб'єкти господарювання — їм потрібна електроенергія для промислового кондиціонування. Це пов'язано з так званими стандартними умовами: атмосферний тиск і температура +20°C необхідні для нормального перебігу технологічних процесів. Якщо умови відхиляються від стандартних, потрібне або опалення, або охолодження приміщення.
Щоб було зрозуміло: звичайне вершкове масло неможливо розфасувати, якщо температура фасування значно вища за +20°. Так само не можна запакувати цукерки — вони просто розтануть. Тому так, споживання зростає, але це зростання не настільки значне, як взимку.
Чи існує ризик повернення графіків відключень найближчими тижнями, якщо спека посилиться?
— Щодо тривалих стабілізаційних відключень: базовий сценарій, який розглядає, зокрема, оператор системи передачі "Укренерго", таких відключень не передбачає. У медіа зараз часто цитують заяву про можливі ввечері відключення до п'яти годин — але це було частиною опису найгіршого сценарію. Згідно з ним, тривалі періоди спеки понад +30°, що тримаються тиждень і більше, мають збігтися з відновленням масованих атак РФ на енергетичну інфраструктуру і відсутністю можливості сил ППО збивати балістичні та крилаті ракети. Тобто йдеться про одночасну дію величезної кількості небезпечних чинників, імовірність якої є вкрай малою. Тому за базовим сценарієм стабілізаційних відключень не очікується, і всі споживачі цілодобово отримуватимуть електроенергію без обмежень.
Які чинники найбільше впливають на стабільність енергосистеми влітку: погода, дефіцит генерації чи наслідки російських атак?
— Зараз в енергосистемі наявний баланс між генерацією та споживанням. Більше того, в окремі дні "Укренерго" обмежує генерацію на станціях, що працюють на відновлюваних джерелах — насамперед сонячних, — бо надлишок електроенергії нікому не потрібен. Цей надлишок становить приблизно 10% від споживання. Щоб не нехтувати цією можливістю, в окремі години існує навіть невеликий комерційний експорт.
Тому я оцінюю ймовірність запровадження будь-яких обмежень в енергопостачанні як невисоку і пов'язую її виключно з можливими атаками Російської Федерації на об'єкти енергетичної інфраструктури. У разі інтенсивних та регулярних ударів в окремих регіонах можливі тимчасові обмеження — на час проведення ремонтних і відновлювальних робіт. Імовірність того, що обмеження поширяться на всю Україну, є низькою, хоча багато що залежатиме від наявності в сил оборони необхідної кількості протиракет.
Що має статися, щоб в Україні знову виникла необхідність запроваджувати обмеження для побутових споживачів?
— Абсолютна більшість об'єктів генерації, передачі та розподілу вже має достатньо високий рівень захисту. Від одного чи кількох "шахедів" великі об'єкти з ладу повністю не виведуть. А от якщо по об'єкту вдарять кілька балістичних ракет — тоді справді можуть виникнути проблеми. Але цей варіант можливий лише за умови, що в сил оборони України бракуватиме засобів для перехоплення таких ракет. З огляду на зусилля, які докладають Президент України, МЗС та всі наші переговорники в міжнародних організаціях, Євросоюзі, США та Канаді, я сподіваюся, що такі засоби будуть і в достатній кількості — щоб належним чином протистояти спробам РФ порушити функціонування енергосистеми.
Чи можна цього літа користуватися кондиціонерами без побоювань, чи все ж варто економити електроенергію в пікові години?
— Електроенергії вистачає, але це не означає, що нею можна користуватися нераціонально. Якщо "Укренерго" рекомендує переносити вживання потужних приладів на денні або нічні години — краще цього дотримуватися. Не варто нехтувати цими порадами: якщо всі ми увімкнемо по одній стоватній лампочці розжарювання, в енергосистемі доведеться запустити один атомний енергоблок.
Вимкнути світло, виходячи з кімнати, вимкнути телевізор перед сном, не виставляти кондиціонер на +18°, коли надворі +35° — це і питання здоров'я, і питання раціонального споживання. Надто велика різниця температур легко призводить до запалення легенів. У Євросоюзі вимикати невикористані прилади — це автоматична звичка. Нам також варто виробити енергоефективну свідомість: поважати чужу працю і розуміти, що кожен із нас впливає на роботу всієї системи