Вимога "АТБ" на касі обурила українку: чи діяв магазин за правилами
- Автор
- Дата публікації
- Автор
В Україні цей принцип діє лише під час готівкових розрахунків
Під час розрахунку на касі в "АТБ" українка зіштовхнулась з неоднозначною ситуацією. Дівчину обурило, що в її чеку була вказано 325 гривень і 30 копійок, але коли вона намагаласть дати вказаний дріб'язок, касирка їй сказала, що потрібно не 30, а 50 копійок для заокруглення суми.
Про це вона написала в соціальній мережі Threads. Виявилось, що це не примха касирів чи мережі "АТБ", а наслідок монетарної політики Національного банку України.
Спочатку дівчина спробувала з'ясувати, за якою логікою це відбувається. Тож вона звернулась до офіційного представництва мережі.
"@atb.market.official, а розкажіть вашу логіку заокруглення??? Бачу на касі ***.30коп, даю касиру, а вона каже — нє мені 50 треба. Дивлюсь потім чек — а то бляха у вас так цікаво заокруглило. Це крадіжка чи як?", — написала дівчина.
Що пишуть в коментарях
Користувачі мережі пояснили, що таке заокруглення відбувається через вилучення з обігу монети номіналом 10 копійок. Проте дехто став на бік касирів та зазначив, що в деяких випадках вони змушені оплачувати різницю з власної кишені.
"Ну взагалі по закону зараз всі мають округлювати до .00 або .50, то нема що тут галасувати";
"Нажаль, ніхто не дивиться на те що інколи продавці, коли сума покупки складає, наприклад, 234.10, не беруть з вас ті 10 коп. Так що тепер, із-за вас люди працюють в мінус?";
"В мене було 30коп для оплати І взагалі питання не до касира , ЧИТАЙТЕ БЛ*ХА УВАЖНО";
"10 копійок вилучено вже з обігу)), якщо б ви дали ті 30 коп , їх не прийняв би касир . Ці копійки потрібно було зібрати та здати в банк. Для таких ситуйовин є додаток АТБ , де ці копійки кидаються вам на гаманець )). Скануйте собі кьюар код та закидуйте решту до гривні";
"Нє, ну хтось же мені їх дав на решту. А скрін саме з цього додатку";
"Ви звісно може 30 коп дати, та лиш там де нема касового апарату. З жовтня 25 усі каси оновлювали програмне забезпечення у зв'язку із виводом з обігу монет у 10 коп. І встановлювали заокруглення до 50 коп., відповідно до математичних правил. Заокруглення йде лише при готівковий оплаті, при оплаті картками його немає";
"Як колишній співробітник АТБ скажу вам один момент, коли касиру не додають ті 20-50 коп., і до кінця дня при інкасації вилазить мінус, касир його кладе зі своєї кишені, цього ж дня, і нікого не цікавить їсти у касира чи ні. Якщо плюс, то касиру влітає і він пише пояснювальну. Повірте касиру ваші 20 копійок не потрібні, просто десь округляють у бік магазину, десь у бік покупця. При розрахунку карткою з вас знімається сума без заокруглення", — пишуть в коментарях.
Чому в Україні почали заокруглювати суми при готівкових розрахунках?
З 1 жовтня 2025 року розпочалося поступове вилучення з готівкового обліку монет номіналом 10 копійок. Це передбачено постановою Правління НБУ від 08.09.2025 р. № 115. При цьому монети номіналом 10 копійок залишаються засобом платежу.
Цією ж постановою встановлені норми щодо вилучення та особливостей обігу 10 копійок. Так, юрособи незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, якщо немає монет номіналом 10 копійок, проводять заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) та загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару (п. 4-1 постанови № 25).
При заокругленні діють наступні правила:
- сума, що закінчується від 1 до 24 копійок заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 00 копійок;
- сума, що закінчується від 25 до 49 копійок заокруглюється в бік збільшення до 50 копійок;
- сума, що закінчується від 51 до 74 копійок заокруглюється в бік зменшення до 50 копійок;
- сума, що закінчується від 75 до 99 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 00 копійок.
Раніше "Телеграф" розповідав, що робити, якщо курʼєр привіз зіпсовані товари. з "АТБ".