З таким не мобілізують? Як гемофілія впливає на рішення ВЛК
- Автор
- Дата публікації
- Автор

Щоб підтвердити діагноз, потрібно здати певні аналізи
В Україні триває загальна мобілізація. Проте деякі військовозобов’язані не можуть служити через проблеми зі здоров’ям.
Юристка Неля Романенко на порталі b2bconsult пояснила, чи можуть призвати до армії особу з гемофілією. Для визначення придатності до військової служби потрібно пройти медкомісію.
Гемофілія належить до геморагічних станів і має чітку класифікацію в міжнародній системі хвороб (МКХ-10). Зокрема, гемофілія А (D66.0) і гемофілія Б (D67.0) вважаються захворюваннями, що впливають на згортання крові.
"При цьому це може бути виключно спадкова недостатність факторів згортання крові: фактора VIII (D66), фактора IX (D67), фактора XI (D68.1) або інших факторів (D68.2) при наявності клінічних проявів. Вказана хвороба підпадає під статтю 12 Положення про ВЛК", — зазначила Романенко.
За її словами, непридатним до військової служби можуть визнати військовозобов’язаного, якщо у нього швидко прогресивна форма гемофілії зі значними порушеннями функцій організму.
Як встановлюється діагноз
Основу діагностики та моніторингу гемофілії становлять лабораторні та клініко-інструментальні дослідження. Зокрема, для підтвердження діагнозу лікарі проводять:
- Загальний аналіз крові – визначає рівень основних клітин крові.
- Протромбіновий час (ПЧ) і активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ) – показники згортання крові.
Лише лабораторне обстеження дозволяє точно встановити діагноз та скоригувати схему лікування. Клінічні та інструментальні методи використовуються для моніторингу ускладнень, підкреслила юристка.
Що змінилося у 2024 році
Раніше, у старій редакції статті 12 Положення про ВЛК, сам факт наявності гемофілії з кровотечами або крововиливами був достатньою підставою для визнання непридатності до служби. У 2023 році процедура була простішою, але зараз потрібен детальніший медичний аналіз стану хворого.
Нагадуємо, "Телеграф" писав, з якими хворобами можуть визнати тимчасово непридатним. Тимчасову відстрочку можуть дати після перенесених гострих захворювань.