Мав бути альтернативою метро: що відомо про цікавий вагон-капвей під Києвом та що з ним зараз (фото)
- Автор
- Дата публікації
- Автор
- 548

Капвей мав бути швидким і безшумним видом транспорту
У 2000-х у Київській області з'явився експериментальний рейковий автобус під назвою капвей. Однойменна приватна компанія вклала в розробку такого проєкту 3,5 мільйона доларів, однак транспорт так і не запустили. Також ми розповідали, чому в Одесі не з'явилось метро.
Капвей передбачав проєкт залізничного електротранспорту, який пересувається по естакадах, пише "Телеграф". Він призначався для руху у густонаселених районах. Ще у 2004 році між Гостомелем та Мощуном проклали 300-метрову колію з посадковим майданчиком. Тоді ж запустили тестовий вагон, який створили на білоруському підприємстві "Белкоммунмаш".

Капвей міг вміщувати до 150 осіб та розвивати швидкість до 100 км/год. Один такий вагон вартував компанії майже 500 тисяч доларів. Для створення капвея використали гумові колеса, що робило рух безшумним.


Рух капвея здійснювався за допомогою струмоприймача. На місці посадки був стовп близько 5 метрів з розкладною парасолею. Там можна було сховатися від негоди. Біля основної колії розмістили макет вантажної системи капвея для перевезення контейнерів.

Капвей також називали монорейкою, хоча колія, по якій він мав пересуватися, передбачала 2 паралельні рейки. Сам полігон, де тестували транспорт, розташований у Гостомелі. Подейкували, що востаннє потяг рухався у 2010 році, хоча контактний провід для передачі струму зняли ще рік до цього. Директор компанії "Капвей" Анатолій Єгоров повідомив, що тристаметрові мідні тролеї вкрали.


Тож проєкт зі створення капвею так і не реалізували. Сайт зник у 2013 році, а рейки демонтували через 2 роки. У 2020 році краєзнавець Кирило Степанець опублікував світлину транспорту, на якій помітно, що він поржавів. Охоронець полігону сказав йому, що вагон поріжуть. У 2021 році капвей перевезли на виставку у Державний музей авіації України.

Раніше "Телеграф" розповідав, який вигляд сьогодні має містечко Орбіта на Черкащині. Там мали збудувати АЕС.