Росіяни знову лякають "Орєшником". Експерт пояснив, наскільки небезпечною є ця ракета (фото)
- Автор
- Дата публікації
- Автор
- 36424

Авіаційний експерт розповів, у чому особливість цієї ракети
Росіяни знову почали погрожувати Україні своєю ракетою "Орєшнік". Це відбувається на тлі результативних атак безпілотниками на військові об'єкти на території РФ.
РосЗМІ із посиланням на джерела пишуть, що Москва припускає, що Київ не погодиться на триденне перемир'я, оголошене раніше главою РФ Володимиром Путіним. Там побоюються "серйозних провокацій" з боку України та готуються до відповіді, нібито зокрема й "Орєшніком". Путін нібито доручив Міноборони РФ визначити цілі для удару балістичними ракетами середньої дальності. За даними росЗМІ, ціллю нібито обрано Київ.
Жодних підтверджень цієї інформації ані з боку офіційної Москви, ані з українського боку немає. Важливо розуміти, що ЗМІ у Росії не є незалежними та використовуються для пропаганди. Таким чином це повідомлення, ймовірно, є звичайним залякуванням та намаганням посіяти паніку.
Ба більше, багато військових аналітиків сумніваються у наявності нового озброєння у Росії. Щоб українці мали правдиву інформацію, "Телеграф" поспілкувався із авіаційним експертом Костянтином Криволапом.
Коли з’явилася ракета і що про неї відомо
Він заявив, що ідея створити ракету "Орєшнік", яку ще називають "Рубіж" та "Кедр", з’явилася на початку 2000-х років. Тоді у російського керівництва почали активно виявлятися імперські амбіції та бажання "відіграти назад" розпад Варшавського договору та Радянського Союзу.
Для цього потрібна була ракета, яка б бити по далеких відстанях, зокрема дістати до Центральної Європи. У 2011 році росіяни провели випробування ракет типу "Рубіж", яка була здатна здолати відстань до майже 6000 км. При цьому, наголошує експерт, в Москві також хотіли мати менш дальнобійну зброю, тож почалася робота над проєктом "Кедр" (або ж той самий "Орєшнік").
Наскільки "Орєшнік" ефективний
Водночас Криволап сумнівається у ефективності цього виду озброєння. За його словами, росіяни не зможуть використовувати свої ракети, начинені ядерними зарядами, оскільки вони вибухнуть ще під час виходу в атмосферу.
"Росія просто продовжує розмахувати своєю "дубиною". Але не факт, що вона відповідає заявленим характеристикам", — зазначив Криволап.
Довжина ракети "Орєшнік" орієнтовано вказується на рівні 20 метрів, вага до 40-50 тонн. Діаметр має близько 2 метрів.
Якщо в ракеті є ядерна боєголовка, то з напрямком польоту буде більш-менш зрозуміло. Але якщо в боєголовці знаходиться тротил, то незрозуміло, що в такому випадку від ракети залишиться.
"Потужність цього вибуху буде не більше, ніж у "шахедах". Але ж тобі потрібно забезпечити ракету від перегріву. Тому що коли вона летить у атмосфері, там температура сягатиме десь до 4 тисячі кельвінів", — заявив Криволап.
Як виглядав удар по Дніпру
У виданні Reuters проаналізували, як міг відбуватися удар "Орєшніком" по Дніпру. Журналісти проілюстрували весь процес атаки — від запуску ракети до її удару по місту. Експерт підтверджує, що приблизно такою і є дія "Орєшніка", але зазначає, що видання не вказало про використання при атаці макетів боєголовок.








Як повідомляв "Телеграф" раніше, у Росії заявили про наявність у їхньому розпорядженні "суперзброї". Однак навіть у z-спільноті такі повідомлення прийняли з часткою скептицизму.