Ми використовуємо Куки!

"Контрольний в голову": в Україні розкритикували заборону виїзду художникам та журналістам

Читать на русском
Автор
Виїзд українців за кордоном Новина оновлена 27 лютого 2025, 20:00
Виїзд українців за кордоном. Фото Колаж "Телеграфу"

Сотні артистів з запланованими гастролями не можуть виїхати за кордон

В Україні з 3 березня 2025 року буде певним чином заборонено виїзд за кордон журналістів та артистів. Це пов’язано з тим, що Міністерство культури та стратегічних комунікацій України планує припинити видачу листів до Державної прикордонної служби України.

"Телеграф" зібрав добірку висловлювань відомих українців (політиків, журналістів та артистів — Ред.) на рішення Мінкульту. Ці люди розкритикували рішення профільного відомства. Так, засновник культурної агенції Svitlo Concert Євген Кривін на своїй сторінці у Facebook написав, що Міністерство культури України організувало "міжнародний дефолт української культури з контрольним пострілом у голову".

Наразі сотні артистів із запланованими гастролями не можуть виїхати за кордон, що призвело до фінансових втрат організаторів у мільйони доларів, зазначив Кривін.

"Зараз сотні організаторів по всьому світу отримають збитки і більше не працюватимуть з українськими художниками. А ось росіяни просто зараз розквітли, концертів багато і буде ще більше", — обурився Кривін.

Водночас, Міністерство культури України має оприлюднити повний список відомства, що виїхали за документами, і не повернулися. Про це написав у Facebook журналіст Сергій Руденко. За його словами, із 500 осіб, які поїхали у 2024 році і не повернулися, більша частина не має жодного відношення ні до медіа, ні до культури.

Також рішення Мінкульту розкритикували народний депутат України Софія Федіна, колишній міністр праці та соціальної політики України Павло Розенко. Він акцентував на спортсменах, які не повертаються з-за кордону, навівши у приклад заступника гендиректора ФК "Карпати" Олега Авдиша.

Водночас соліст гурту "Pianoboy" Дмитро Шуров також постраждав від цієї заборони, адже тепер його тур з військовим скрипалем Мойсеєм Бондаренко "Краще Що Є" переноситься. Річ у тім, що сам виконавець та частина його команди не отримали дозволи на виїзд.

"Прикро, що не привеземо вчасно допомогу, тактичну медицину, на яку ми заробляємо благодійними турами (середня цифра, зароблена та передана з кожного такого нашого виїзду — 1 млн грн). Впевнені, що зможено побачитись з вами трохи пізніше!" — написав Шуров, додавши, що всі квитки залишаються дійсні.

Колишня ж народна депутатка України Ірина Подоляк наголосила, що Мінкульт насправді навіть не має повноважень навіть видавати подібні дозволи на виїзд.

"…є одне "але" — Мінкульт і не повинен був за жодними нормативно-правовими актами ніколи такі листи-клопотання надавати Держприкордонслужбі — це незаконно, тому судитись з ними, що вони "припинили" їх надавати і вимагати підстав — безперспективно і беззмістовно. Хіба шо немаєте куди подіти гроші і час. Мінкульту нема у постанові КМУ 57 про перетин кордону, як суб'єкта. Саме тому у них і тривають кримпровадження і обшуки", — написала вона. Ексчиновниця додала, що надалі залишається лише чекати.

На думку лідера гурту "Папа Карло" Василя Рябко, це рішення — удар як по військових, так і по цивільних особах.

"Повність солідарен з колегами, що нам мінкульт не на ту країну працює", — написав він.

Співак, військовослужбовець та засновник гурту "Тартак" Олександр Положинський також зауважив, що таке рішення суттєво обмежить недержавну матеріальну підтримку Сил Оборони України. Також він запевняє, що серед наслідків може бути додаткова демотивація українців та підігравання ворожим наративам.

Тим часом громадський діяч Олександр Северин зауважив, що право виїзду — одне з базових прав, навівши у приклад Річ Посполиту.

Радіоведучий Анатолій Вексклярський написав, що його ця заборона не зачепить, тому жартівливо запропонував допомогу "передавати" за кордон все, що потрібно.

А от засновник популярної за кордоном гурту "1914" Дмитро Кумар висловився, що скасування концертів через заборону Мінкульту матимуть негативні наслідки, адже кількість охочих співпрацювати іноземних організаторів суттєво знизиться. Виконавець додав, що це може стати кінцем для його гурту.

"Просто зі свого боку хочу сказати, що, мабуть, ми як гурт, мабуть, все. У цій країні гуртів нашого формату майбутнього і можливостей немає, тікати я не планую, як і далі битись об камінь скудоумʼя і невігластва чиновників", — написав він.

Раніше "Телеграф" розповідав, хто із чоловіків може виїхати з України у березні.