Що відомо про нащадків Тараса Шевченка та чи мав він власних дітей

Читать на русском
Автор
2366
Нащадки Тараса Григоровича Шевченка
Нащадки Тараса Григоровича Шевченка. Фото Колаж "Телеграфу"

Поет має понад 1300 непрямих нащадків

Сьогодні, 9 березня, відзначаємо 211-ту річницю з дня народження видатного українського поета, художника та громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка. Він став символом боротьби за незалежність України, а творчістю поета захоплюються мільйони сучасників. Діяч прожив всього 47 років, але в нього залишилися нащадки.

"Телеграф" розповість, що відомо про спадкоємців видатного поета.

Нащадки Тараса Шевченка

Поет ніколи не був одруженим і не мав дітей, тому в нього не залишилось прямих нащадків. Водночас дітей мали його брати та сестри. Загалом налічується понад 1300 непрямих спадкоємців поета.

Шевченко був четвертою дитиною в сім'ї. До нього вже були сестри Катерина, Марія та брат, які народилися в селі Моринці, що на Черкащині. А після нього з'явилися на світ сестри Ярина, Марія та брат Йосип, які народилися в Керелівці (сучасне село Шевченкове, що на Черкащині).

Портрет Тараса Шевченка
Портрет Тараса Шевченка, фото з мережі

Йосип одружився, і в його сім'ї з'явилось семеро дітей: Левко, Іван, Василь, Трохим, Григорій, Митрофан і Андрій. У Микити народилося четверо дітей: сини Сава, Петро, Прокіп і донька Ярина. Катерина народила дванадцятеро дітей: п’ятеро синів — Максима, Якима, Федора, Семена, Степана та семеро доньок — Тетяну, Марію, Ганну, Соломію, Федосію, Федору і Олену.

Родичів Тараса Григоровича розкидало по всьому світу. Так відбувалося через війни, революції, складні економічні умови та пошуки кращого життя. Чимало з них оселилися в країнах колишнього Радянського Союзу, а також у США, Англії, Австралії, Франції, Польщі, Японії. Родичі поета обрали різні професії: лікаря, шахтаря, вчителя, агронома, художника, адвоката, військового.

Родичі Тараса Шевченка
Родичі Тараса Шевченка у 1914 році, фото Ukrainian People

Однією з найвідоміших представниць родини Шевченка стала Ольга Шарпа. Її прадід, Микита Шевченко, був рідним братом митця. Ольга працювала у літературно-меморіальному музеї Шевченка та у відділі фондів Черкаського обласного краєзнавчого музею.

Родичі Тараса Шевченка
Ольга Шарпа з родиною, фото Ukrainian People

Шарпа займалась організацією колекцій та реконструкцією приміщення для музею книги "Кобзаря" Шевченка в Черкасах. Вона доклала чимало зусиль до популяризації творчості поета й стала заслуженою працівницею культури України. Жінка також виховувала сина Ігоря.

Ще одним нащадком Тараса Григоровича був Фотій Красицький. Його батько, Степан Антонович, був сином сестри Шевченка – Катерини. Знаковим у житті Фотія стало знайомство з композитором Миколою Леонтовичем. Митець допомагав йому фінансово та навіть запропонував пожити в себе. Також йому допомагали поетеса Леся Українка з матір’ю Оленою Пчілкою.

Фотій Красицький
Фотій Красицький, фото з мережі

Красицький навчався малювання у художників Миколи Мурашка та Миколи Пимоненка. Певний час чоловік перебував у Росії, але там його звинуватили в "малоросійському сепаратизмі", тож згодом повернувся в Україну. Він створював картини "Гість із Запоріжжя", "Надвечір", "Останній промінь", "Дорога в село", "Кавун", "Гай", "Дорога в лісі". У них митець часто відображав українські пейзажі, зокрема села.

Картина "Гість із Запоріжжя"
Картина "Гість із Запоріжжя", фото "Бібліотека українського мистецтва"

Однак радянська влада звинувачувала Красицького в "українському націоналізмі". Його з родиною навіть виселили з будинку, тож вони жили в землянці. Спецслужби постійно переслідували художника. Так він помер від крововиливу в мозок.

А от дід Олега Лундстрема, який став відомим музикантом, був внучатим небожем Тараса Григоровича. Його звинувачували у замаху на Олександра III, а після смерті імператора відправили жити на Забайкалля. Там і народився син Олег, який змалечку цікавився джазом і роботою оркестру.

Олег Лундстрем що відомо
Олег Лундстрем, фото "5 канал"

Лундстрем став керувати джазовим оркестром, який грав на вечірках і балах. Колектив 11 років працював у Китаї, а згодом повернувся у Радянський Союз. Цей оркестр потрапив до Книги рекордів Гіннесса як найстаріший у світі бенд, який існує безперервно. Тоді як Лундстрем керував колективом упродовж 65 років.

Лундстрем з оркестром виступали на "Голубом огоньке"

Раніше "Телеграф" розповідав, який вигляд має дім Тараса Шевченка, де він мешкав у засланні. Він розташований в Оренбурзі, що в Росії.