Трамп здобув перемогу: головне про вибори-2024 в США (оновлюється)

Читать на русском
Автор
5319
Головне питання листопада: хто переможе, Гарріс чи Трамп? Новина оновлена 06 листопада 2024, 22:05
Головне питання листопада: хто переможе, Гарріс чи Трамп?. Фото Колаж "Телеграф"

Є вже перші результати голосування

Президентські вибори у США відбуваються 5 листопада. За крісло глави держави змагаються два кандидати: чинна віцепрезидентка Камала Гарріс від Демократичної партії та експрезидент Дональд Трамп від Республіканської партії.

Попередні опитування показують перевагу Гарріс у 4% — 51% проти 47% у Трампа. Особливу увагу прикуто до семи "штатів-гойдалок" (swing states), де результат може схилитися у будь-який бік. "Телеграф" слідкує за подіями в режимі онлайн.

22:00 Президент США Джо Байден також подзвонив Дональду Траму, аби привітати з перемогою на виборах. Як передає AP, він запросив його до Білого дому для обговорення переходу влади. Дату узгодять "найближчим часом".

21:00 Перемога Дональда Трампа знаменує собою початок кінця війни в Україні, — The Spectator. Перемога Трампа, ймовірно, залишить Путіну контроль над більшістю, якщо не всією, територією, яку він захопив протягом майже трьох років кривавого конфлікту, зазначає видання.

20:10 Макрон провів телефонну розмову з Трампом. Вони домовилися "взаємодіяти на користь відновлення миру та стабільності", повідомило агентство AFP.

19:00 Дональд Трамп уважно стежить за тим, хто зі світових лідерів намагається вийти з ним на зв’язок, повідомив телеканал CNN.

"Колишній президент Трамп і його союзники уважно стежать за тим, хто і коли звертається до нього, повідомляють численні джерела", – інформує телеканал.

17:20 Перемогу Трампу принесли латиноамериканські громадяни, молодь та жінки, пише Der Spiegel. Хоча республіканець постійно обіцяє видворити нелегальних латиноамериканських мігрантів та добудувати стіну на кордоні з Мексикою, 45% латиноамериканців із паспортом США проголосували за нього, 25% – за Харріс. У 2020 році Трамп мав 32%.

16:30 Макрон дав пораду ЄС після перемоги Трампа на виборах в США. За словами французького президента Еммануеля Макрона, після перемоги Дональда Трампа на виборах у США час для скоординованої стратегії Європи.

15:00 Обрання Трампа не матиме негайного впливу на військову допомогу Україні, — президент Фінляндії.

14:00 Рекордні витрати: Гарріс і Трамп у сумі вклали $3,5 млрд у свої передвиборчі кампанії.

  • Камала Гарріс зібрала $2,3 млрд, витративши $1,9 млрд.
  • Дональд Трамп залучив $1,8 млрд, а витратив — $1,6 млрд.

Основна частина цих коштів була спрямована на агітацію в семи вирішальних "хитких" штатах, де точиться головна боротьба за виборців.

13:00 ЗМІ, які вважаються близькими до демократів (CNN, NYT), підтверджують перемогу Трампа. У республіканця вже 276 голосів виборників за 270 необхідних.

11:27 Дональд Трамп збирає привітання із перемогою і від інших світових лідерів. Свої щирі поздоровлення уже висловили генсек НАТО Марк Рютте, президент Франції Емануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу, емір Катару Тамім бін Хамад Аль Тані, прем'єр Угорщини Віктор Орбан тощо. Першим свої вітання Трампу передав президент Сальвадора Наїб Букеле.

10:36 Президент України Володимир Зеленський привітав Дональда Трампа із "вражаючою перемогою" на президентських виборах.

"Я ціную прихильність Президента Трампа до підходу "мир через силу" у глобальних справах. Саме цей принцип може реально наблизити справедливий мир в Україні. Сподіваюся, що ми разом втілимо його в життя. Ми очікуємо на епоху сильних Сполучених Штатів Америки під рішучим керівництвом Президента Трампа. Розраховуємо на подальшу потужну двопартійну підтримку України у Сполучених Штатах", — зазначив Зеленський у своєму дописі в соцмережі X (Twitter).

Тим часом Камала Гарріс виграла голоси виборців у Мінесоті. Наразі її загальний результат — 224 голоси проти 267 у Дональда Трампа.

09:30 AP: Пенсильванія проголосувала за Дональда Трампа. Це дає республіканцю 267 голосів проти 214 у Гарріс.

Тим часом Дональд Трамп уже виступає із переможною промовою у своєму маєтку у штаті Флорида.

08:37 Гарріс отримала ще чотири голоси, здобувши перемогу у Нью-Гемпширі. Поки результат 214 проти 267 з 270 необхідних.

08:19 Дональд Трамп ще більше виривається вперед, отримавши беззаперечну більшість голосів у штаті Джорджія (+16 голосів). Ще 1 голос йому надійшов із іншого виборчого округу у Небрасці. Наразі проміжні результати виглядають як 210 (Гарріс) проти 247 (Трамп). Нагадаємо, що для перемоги кандидату потрібно набрати 270 голосів.

07:53 Демократка Камала Гарріс не планує виступати перед громадськістю ввечері 5 листопада (за американським часом). Про це пише AP із посиланням на джерело із Білого дому.

07:39 Республіканці виграють вибори до Сенату, — NYT. За попередніми підрахунками, республіканська партія США отримала 51 місце у Сенаті проти 42 у демократів.

Завдяки тому, що сенатору Дебу Фішеру вдалося переобратися у штаті Небраска, зрештою республіканці отримали контроль над Сенатом. Як пише AP, це "дає партії головний центр влади у Вашингтоні та важливу владу для затвердження кабінету наступного президента, а також будь-якого судді Верховного суду, якщо є вакансія".

07:18 Камала Гарріс здобула ще 5 голосів на свою користь — 4 завдяки перемозі на Гаваях, та 1 — завдяки одному із виборчих округів у Небрасці. Наразі рахунок проти Трампа виглядає як 210 проти 230.

06:50 За даними AP, Камала Гарріс отримала перемогу у штаті Вірджинія. Це принесло їй ще 13 голосів. Перед цим до її загального рахунку додалося ще 5 голосів — зі штату Нью-Мехіко. Таким чином, наразі проміжний результат виборів є таким: 205 у Гарріс проти 230 у Трампа.

Віце-президент Камала Гарріс перемогла у Вірджинії у вівторок, додавши до свого підрахунку 13 голосів виборців. Перемога Харріса стала третьою поразкою Дональда Трампа від держави Старого Домініону. Кандидат у президенти від Демократичної партії перемагав у Вірджинії на всіх виборах, починаючи з 2008 року. Associated Press оголосило Харріса переможцем о 23:42 за східним часом.

06:21 Трамп виграв у "хиткому" штаті — Північній Кароліні. Йому додалося ще 16 голосів. Таким чином в нього зараз 230 голосів в Колегії виборців.

06:10 Гарріс перемогла у Каліфорнії, отримавши 54 голоси в Колегії виборців. Її відрив від Трампа скоротився 179 на її користь, проти 214 на користь Трампа.

06:00 Гарріс виграла один із голосів у штаті Мен — її підтримали представники у 1-му виборчому окрузі, більш ліберальному. Загалом розподіл голосів у цьому штаті є наступним: два голоси переможець отримує зі всього штату, та по одному — із кожного виборчого округу. Associated Press оголосило Гарріс переможцем 1-го округу Мен о 22:45 за східним часом. Таким чином попередній результат політичної боротьби: 113 голосів у Гарріс проти 210 у Трампа.

05:30 Майже усі майданчики, де слідкують за виборами в США, зараз дають Камалі Гарріс 112 "впевнених" голосів проти 198 у Трампа.

Тим часом згідно з моделлю видання New York Times, Трамп має від 79% до 81% шансів перемогти на виборах. Проте варто розуміти, що ця модель спирається на відкриті дані з виборчих дільниць, які надаються у реальному часі, а також на прогнози щодо тих голосів, які ще залишаються "сірими".

05:00 Ситуація починає трохи вирівнюватися на користь Гарріс. AP дає віцепрезиденту 109 голосів проти 198 у Трампа, Reuters – 91 проти 178, DeepState – 112 проти 198 (134 проти 321, якщо рахувати "впевнені" та "невпевнені" голоси).

Втім, зазначаємо, що це попередні результати. Скоріше за все, підрахунок голосів триватиме ще кілька днів, особливо це стосується семи штатів, які "не визначилися" з тим, якого кандидата підтримають.

04:25 У більшості штатів вже закрилися виборчі дільниці. Зараз Трамп має 178 голосів з потрібних 270, Гарріс – 99.

03:55 Поки що картина для Гарріс за версією DeepStateMap виглядає не дуже гарною – 129 голосів проти 209 голосів Трампа (рахуються разом "впевнені" та "невпевнені" голоси). Видання Reuters демонструє ще гіршу картину – 27 голосів Гарріс проти 154 голосів Трампа.

Видання Associated Press показує не такий апокаліпсис для кандидата від демократів. За даними AP, 99 голосів має Гарріс, Трамп – 120.

03:20 Попередні результати за версією DeepStateMap свідчать, що Трамп має 161 голос (95 точно, 66 можливо), Камала Гарріс – 158 (35 точно, 123 можливо), 219 ще не визначилися.

Інформаційне агентство Reuters, яке також стежить за виборами, малює іншу картину: Гарріс має лише 27 голосів, тоді як у Трампа їх уже 99.

02:00 Трамп заявив про "масові шахрайства" в одному з "невизначених" штатів – Пенсільванії. У Гарріс очікують, що Трамп спробує достроково оголосити про перемогу – але у Трампа це спростовують.

01:00 Вибори в США у 2024 році стали найдорожчими в історії країни. Обидва кандидати витратили на них 3,5 млрд доларів.

00:00 Попередні опитування показують, що Трамп має перевагу майже в усіх штатах, що вагаються. Втім, розрив у них незначний.

21:50 У місті Юніон-Сіті біля Атланти довелось тимчасово закрити виборчі дільниці. Причина — фальшиві погрози про закладені бомби, які нібито надійшли з Росії. Поліція округу Фултон підтвердила, що це був фейк.

За словами The New York Times, адреси електронної пошти можуть бути підроблені. Офіційно представники влади ще не підтвердили, що погрози надійшли саме з Росії. Слідчі зараз перевіряють, звідки насправді надсилались ці листи.

21:30 ФБР затримало чоловіка, який погрожував масовою стріляниною у разі перемоги Дональда Трампа. Як повідомляє АВС, чоловік на ім'я Айзек Сіссел розміщував в мережі інтернет повідомлення з погрозами масового розстрілу консервативних християн, якщо перемогу на виборах отримає кандидат від республіканців.

21:00 За інформацією The New York Times, американський мільярдер, власник X та Tesla Ілон Маск збирається провести ніч президентських виборів у США, тобто ніч з 5 на 6 листопада, в резиденції Мар-а-Лаго, що у Флориді. Там він увійде до обмеженого кола осіб, які разом із Дональдом Трампом будуть стежити за підрахунком голосів.

19:15 На Гаваях о 19:00 за київським часом відкрилися дільниці для голосування. Цей штат знаходиться західніше від інших і ділянки там відкрилися останніми.

Кандидат від республіканців Дональд Трамп не втримався цього дня від політичних заяв і закликав своїх прихильників не боятися довгих черг.

"Радикальні комуністи-демократи хочуть, щоб ви зібрали речі і вирушили додому. Разом ми здобудемо велику перемогу і знову зробимо Америку великою", — написав він у соцмережах.

Трамп уже проголосував на дільниці у Флориді та заявив, що впевнений у своїй перемозі. Він додав, що "розрив буде великим".

17:30 У деяких Штатах люди прийшли на виборчі дільниці, щоб проголосувати.

16:10 Голова кампанії Гарріс Джен О'Меллі Діллон заявила, що остаточні результати виборів можуть бути оголошені вже за кілька днів, пише The Hill. Водночас уже до кінця вечора вівторка очікуються майже повні результати з Джорджії, Північної Кароліни та Мічигану.

За її словами, до цього стануть відомі часткові результати з Пенсільванії, Вісконсина та Аризони. Крім того, до ранку середи буде отримано більшість результатів з Вісконсину, а також додаткові результати з Пенсільванії та Мічигану.

15:55 Представник ЄС заявив, що в Євросоюзі чекають на підсумки президентських виборів у США. За його словами подальша політика ЄС щодо України залежатиме від них.

15:50 Карликовий бегемот Му-Денг з Таїланду передбачив перемогу Трампа на виборах у США. Адміністрація зоопарку виставила перед малюком дві миски з їжею та написами "Дональд Трамп" та "Камала Харріс" тайською мовою. Бегемот вибрав тарілку з ім'ям республіканця.

12:30 Кандидат у президенти США від республіканців Дональд Трамп допустив можливість програшу кандидату від демократів Камалі Гарріс.

11:30 Американські букмекери підвищили шанси Трампа на перемогу на президентських виборах, про це свідчать дані онлайн-платформи Polymarket. За якими Трамп переможе на виборах з ймовірністю 60,3%, а шанси Гарріс оцінюються в 39,8%.

09:30. У селищі Діксвілл-Нотч у штаті Нью-Гемпшир уже оголосили перші результати виборів. Трамп та Гарріс отримали по 3 голоси. Згідно з інформацією американських ЗМІ, першими опівночі традиційно голосують виборці цього села з населенням 12 осіб. Ця традиція ведеться ще з 1960 року, коли винахідник Ніл Тіллотсон завжди кидав свій бюлетень до урни рівно в цей час. За ним голосували інші мешканці села.

Голосування розпочалось давно

Система виборів у США кардинально відрізняється від української. Процес голосування розпочався задовго до офіційного дня виборів. Понад 75 мільйонів американців вже віддали свої голоси достроково поштою або особисто. Виборчі дільниці у різних штатах закриваються в різний час — від 01:00 до 08:00 за київським часом 6 листопада.

Що кажуть кандидати про Україну

Позиції кандидатів щодо України суттєво відрізняються. Гарріс виступає за рішучу підтримку української держави та проти територіальних поступок. Трамп наголошує на необхідності перегляду обсягів допомоги та наполягає на більшому внеску європейських країн.

Підрахунок голосів розпочнеться одразу після закриття дільниць. Спочатку рахують бюлетені, подані в день виборів, потім — дострокові голоси, далі — оскаржені та закордонні.

До 11 грудня кожен штат має призначити виборників, які 17 грудня зберуться у столицях своїх штатів для голосування. Фінальний підрахунок відбудеться 6 січня на спільному засіданні Палати представників і Сенату.

Офіційно про результати виборів оголосять 5 січня 2025 року у Конгресі. Інавгурація президента запланована на 20 січня 2025 року — це буде 60-та церемонія такого роду в історії США.

Раніше "Телеграф" також писав про тонкощі виборів у США, які потрібно знати. Зокрема, як визначать переможця та коли оголосять результати.