"Дружив" з Путіним і не тільки: що казав про Україну президент Сербії, який йде у відставку
- Автор
- Дата публікації
- Автор
Вучич підтримував територіальну цілісність України, проте їздив в Москву до Путіна
Президент Сербії Александар Вучич, на тлі антиурядових протестів, заявив, що піде у відставку зі своєї посади. Він вказав, що це відбудеться протягом кількох тижнів, і в країні будуть оголошені дострокові президентські та парламентські вибори.
Про це повідомляє агентство Reuters. Варто зауважити, що позиція Вучича щодо агресії Росії проти України протягом років залишалась неоднозначною.
Відставка через тиск вулиці?
Зазначається, що кілька днів тому протестуючі студенти вшанували пам'ять жертв катастрофи, що сталась через обвал навісу на залізничній станції в місті Нові-Сад у листопаді 2024 року, в результаті якого загинуло 16 людей. Протестувальники вимагали проведення дострокових виборів.
"Я буду президентом лише кілька тижнів, а потім піду у відставку", – сказав Вучич своїм прихильникам на проурядовому мітингу в Белграді.
Другий і останній президентський мандат Вучича мав закінчитися в середині 2027 року. Вучич заявив, що допоможе своїй Сербській прогресивній партії перемогти на президентських виборах та дострокових парламентських виборах, які також були заплановані на 2027 рік. Водночас він не уточнив, коли піде у відставку, а також коли розпустить парламент, що є передумовою для дострокових парламентських виборів.
Що Вучич казав про Україну?
Як повідомляв "Телеграф", Сербія від початку повномасштабного вторгнення Росії до України зберігає нейтралітет. До того ж це єдина країна в Європі, яка відмовилася вводити санкції проти РФ.
Причина у тісних культурних та політичних зв’язках двох країн. Наприклад, Росія підтримала режим Мілошевича у Югославських війнах. У Сербії існує популярне гасло "Србі та Русі браћа заувек" (Серби та росіяни брати навіки).
У березні 2022 року Вучич заявляв, що готовий надати Белград як місце для переговорів двох країн. Але перед цим він звернувся до лідерів України та Росії із закликом піти на компроміси заради припинення війни.
"Боюсь, що всі чекають на перемогу. І якщо так, то я можу вам сьогодні сказати, що буде тільки гірше…", — говорив сербський президент.
У тому ж році Вучич в одному з інтерв’ю назвав війну в Україні світовим конфліктом і сказав, що "весь західний світ через українців воює з Росією". Також він висловлював чітку позицію щодо Криму та інших українських територій.
"Для нас Крим — це Україна, Донбас — це Україна, і так буде завжди", — зазначав Вучич в інтерв’ю Bloomberg.
А у серпні 2023 року за підсумками зустрічі з українським президентом Володимиром Зеленським Вучич на своїй сторінці в Instagram написав, що Сербія поважає територіальну цілісність України, про що Сербія заявляла ясно та недвозначно від початку конфлікту.
У вересні 2023 року на сесії Генеральної асамблеї ООН Вучич порівняв напад Росії на Україну з бомбардуванням НАТО Югославії у 1999 році.
В цьому ж році в "злитих" документах Пентагону було зазначено, що Белград нібито погодився поставити Києву зброю. Однак у Сербії це заперечили. Як пише Reuters, у документі під назвою "Європа|Відповідь на поточний російсько-український конфлікт" є діаграма, де вказано позиції 38 європейських урядів з військової допомоги Україні. У графі Сербії нібито було зазначено, що вона відмовилася навчати українських військових, але зобов’язалася передати летальну зброю або вже передала її. При цьому міністр оборони Сербії Мілош Вучевич назвав опубліковану інформацію брехнею та спростував будь-які військові постачання Україні чи Росії.
Як Вучич ставиться до Путіна
Вперше з початку повномасштабної війни Росії проти України Александар Вучич поговорив з Володимиром Путіним у 2024 році. Їхня розмова тривала понад дві години. Головною темою розмови була річниця визволення Белграда Червоною армією у 1944 році. Сербський лідер висловив подяку Путіну за надання достатньої кількості газу для Сербії. Сам Вучич зазначав, що їхній діалог як "хороша, відкрита, довга і змістовна розмова".
"Ми розмовляли як люди, які знають один одного давно, як друзі, і це була особиста розмова… Путін повторив двічі: те, що добре для Сербії, добре і для Росії, що добре для сербів, добре для росіян", – наголосив Вучич.
У 2025 році Вучич приїхав до Москви напередодні параду 9 травня. Попри застереження Євросоюзу, що цей візит може зашкодити вступу Сербії до ЄС, Вучич заявив, що бере на себе відповідальність за цю подорож.
У столиці РФ Вучич подякував Путіну за гостинність і заявив, що він та його делегація почуваються в російській столиці як удома під час офіційного візиту. Сербський президент також запросив Путіна до Белграда.
Раніше "Телеграф" розповідав, як виглядає дружина президента Сербії Александара Вучича, яка молодша від нього на 11 років і пережила втрату дитини.