Справа колишнього чоловіка Брежнєвої: після ВАКС своє слово сказало НАБУ

Читать на русском
Автор
Михайло Кіперман, якого шукає НАБУ
Михайло Кіперман, якого шукає НАБУ. Фото Соцмережі

Його підозрюють в організації злочинної схеми

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) у четвер, 25 січня, оголосило у розшук Михайла Кіпермана, якого вже заочно затримав Вищий антикорупційний суд (ВАКС). Він, відомий як бізнес-партнер Ігоря Коломойського та колишній чоловік співачки Віри Брежнєвої, розшукується за підозрою в організації схеми заволодіння електроенергією "Укренерго".

Також шукають Дмитра Кондрашова, колишнього начальника департаменту адміністратора розрахунків "Укренерго", та Юлію Фролову, голову правління банку "Альянс". Про це інформує НАБУ.

Схема заволодіння електроенергією ПрАТ "НЕК "Укренерго" та легалізації отриманих від її продажу коштів завдала збитків на понад 716 млн грн.

НАБУ та САП викрили її 11 січня, а вже через два дні, 13 січня, Дмитра Кондрашова, одного з підозрюваних, голова "Укренерго" Володимир Кудрицький відпустив у закордонне відрядження.

Що відомо про злочинну схему

У березні 2022 року ТОВ "Юнайтед Енерджі", на той час один з найбільших в Україні трейдерів, закупила у ПрАТ "НЕК "Укренерго" електричну енергію на суму понад 716 млн грн. Попри наявну заборгованість компанії перед товариством, керівник відповідного департаменту "Укренерго" не зупинив продаж. При цьому гарантом оплати виступив один із комерційних банків, а рішення про видачу гарантії голова правління прийняла одноосібно і з порушенням процедури.

Надалі електроенергію продали реальним учасникам ринку, а отримані кошти вивели на рахунки закордонної компанії, підконтрольної організатору схеми, який також є бізнес-партнером учасника справи НАБУ і САП про розкрадання коштів "ПриватБанку". Гроші за поставлену електроенергію ПрАТ "НЕК "Укренерго" так і не одержало. Коли ж звернулось до банка-гаранта з вимогою про погашення заборгованості, отримало відмову.

Кваліфікація дій підозрюваних:

  • організатор схеми (Михайло Кіперман) – ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 209 КК України;
  • директор департаменту ПрАТ "НЕК "Укренерго" (Дмитро Кондрашов) – ч. 2 ст. 364 КК України;
  • голова правління комерційного банку (Юлія Фролова) – ч. 2 ст. 364-1 КК України;
  • директор приватної компанії – ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 209 КК України.

На кошти у сумі понад 700 млн грн на рахунках залучених до схеми компаній накладено арешт.

У порядку міжнародного співробітництва також заблокували кошти на рахунках підконтрольної організатору схеми компанії у двох європейських країнах. Також були зафіксовані спроби зняти це блокування зацікавленими особами шляхом надсилання на адресу відповідних закордонних правоохоронних органів підроблених листів від імені детективів та прокурорів.

Ба більше, з метою недопущення значних боргів в учасників ринку перед ПрАТ "НЕК "Укренерго", НАБУ передало НКРЕКП пропозиції щодо внесення змін до окремих положень Правил ринку, які було підтримано.

Раніше "Телеграф" писав, що Служба безпеки України разом із Бюро економічної безпеки викрили бізнес-партнера відомого олігарха Ігоря Коломойського Михайла Кіпермана на присвоєнні майже 600 млн гривень "Укртатнафти".