У вашому роду була нечиста сила: перевірте своє прізвище

Читать на русском
Автор
719
Чорт Новина оновлена 06 липня 2024, 21:39
Чорт. Фото Згенеровано ШІ ("Телеграф")

Можливо, ви навіть не здогадувалися, що ваше прізвище має потойбічне коріння

Здебільшого українські прізвища утворилися від імені засновника роду або від його діяльності, проте є й екзотичніші варіанти. Наприклад, до таких можуть відноситися фольклорні персонажі на кшталт відомих героїв або нечисті.

Як повідомляє "Телеграф", наразі українці можуть перевірити походження свого роду завдяки допомозі спеціальних сервісів, на кшталт сайту "Рідні". Там же можна виявити, що в Україні мешкають люди, чиї прізвища як мінімум дивують.

Наприклад, на сході та півдні України можна знайти людей із прізвищем Русалка чи Русалкін (-а). У слов’янській міфології русалками називали духів, які живуть в озерах і річках і топлять наївних мандрівників. Варто зазначити, що таке ім’я цих духів було поширене на території Росії, а от в українській традиції їх іменували мавками. Тому прізвища Мавко чи Мавкін частіше зустрічаються у західних областях.

Також в Україні можна зустріти людей із прізвищем Відьма та Відьмак, що явно вказує на те, що предки людини любили побалуватися "чорною магією".

Куди більш поширеним є прізвище Лісовик, а його носіїв можна знайти у всіх куточках країни. Пояснити це можна тим, що лісовик у слов’янській міфології не обов’язково був злим духом.

А ось питання, чому прізвище Змій популярне лише у Львівській та Харківській областях залишає простір для роздумів. Фольклорний персонаж Змій Горинич напевно відомий із дитячих казок, проте варто пам’ятати, що у давньоруській мові слово "змій" було табуїстичним і його намагалися не вимовляти вголос, щоб не викликати лиха.

Впливовий персонаж української демонології Вій також має своїх "нащадків" в Україні. Їх небагато й живуть вони, як не дивно, не в Диканьці, а на Черкащині.

А от прізвищ, пов’язаних з чортами, тобто з менш "солідною" нечистістю, на кшталт Чортенка та Чортика зустрічається більше і вони розкидані по всій Україні.

Ну й куди ж без слов’янських перевертнів — вовкулак. Прізвище Вовкуленка в Україні рідкісне, але все ж таки зустрічається в південних областях.

Очевидно, що популярна у колах любителів фентезі споконвічна війна між перевертнями та вампірами в Україні завершилася на користь кровососів, яких у слов’янській традиції називали стригами. Прізвище Стрига зустрічається часто й у всій Україні. Це не дивно з огляду на те, що наша країна розташована неподалік батьківщини графа Дракули.

Раніше "Телеграф" розповідав, що як на прізвище визначити, що батьки любили рахувати гроші.